Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stopy procentowe w Polsce. RPP obniżyła o 0,25 pkt. do 4,25 proc.

Sprawdź, czy kredyt w złotym będzie tańszy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(greg801/iStockphoto)

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu 4,25 proc. RPP kontynuuje cykl obniżek rozpoczęty miesiąc temu.

[Aktualizacja: godzina 14:10]

Utrzymanie gołębich nastrojów to w dużej mierze efekt sytuacji na światowych rynkach. Europejska gospodarka już dawno nie przeżywała tak długiego okresu spowolnienia gospodarczego, zaś strefa euro jest już oficjalnie w podręcznikowej recesji. Ma to rzecz jasna ogromny wpływ na gospodarkę Polski, która z zielonej wyspy stała się europejskim średniakiem.

Według najnowszych danych GUS, w trzecim kwartale dynamika krajowego PKB wyniosła rok do roku plus 1,4 procent. To dużo gorzej od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost na poziomie 1,8 proc. Warto odnotować, że jeszcze w pierwszym kwartale wzrost PKB wynosił 3,5 procent.

To argument za kontynuacją cyklu obniżek kosztu pieniądza, który ma na celu ożywić polską gospodarkę. Punktem zapalnym może być jednak równoczesny spadek wartości złotego. Ma to duży wpływ na krajowe zadłużenie, bowiem dużą jego część spłacamy w obcych walutach. Ostatnia obniżka udowodniła jednak, że dla złotego znacznie ważniejsze jest teraz utrzymanie wzrostu gospodarczego.

Notowania walut w tym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Problemem z drugiej strony jest inflacja. Od początku 2004 roku NBP realizuje ciągły cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z dopuszczalnym przedziałem wahań plus minus punkt procentowy. Wszystko wskazuje, że w tym roku bank centralny poniesie porażkę - ostatnie dane GUS mówią o inflacji na poziomie 3,4 proc. w ujęciu rocznym. Jednak w warunkach recesji, zbyt szybki wzrost cen nie jest zagrożeniem dla gospodarki.

Wszyscy się tego spodziewali Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami - wszyscy z 23 ankietowanych wcześniej przez PAP ekonomistów uważali, że na grudniowym posiedzeniu RPP obniży stopy procentowe. 21 ekonomistów było zdania, że będzie to obniżka o 25 pb, 2 ekonomistów oczekiwało cięcia stóp o 50 pb. Zdaniem większości ankietowanych ekonomistów do kolejnej obniżki stóp o 25 pb dojdzie już na kolejnym posiedzeniu RPP w styczniu 2013 roku.

Dzisiejsza decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP w skali rocznej będzie wynosić od czwartku 4,25 proc., stopa lombardowa 5,75 proc., depozytowa 2,75 proc., zaś redyskonta weksli 4,50 proc. RPP poda uzasadnienie do najnowszej decyzji o godzinie 16 na konferencji prasowej.

Po decyzji RPP nadal jest potencjał do spadku rentowności na długim końcu krzywej - powiedział dziennikarzom wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

_ - Po tej obniżce cały czas istnieje potencjał do spadku rentowności na długim końcu krzywej - _ powiedział.

Czytaj więcej o kosztu pieniądza w Polsce w Money.pl
Rosną szanse na tańsze kredyty w złotych Październikowe dane GUS o sprzedaży detalicznej wskazują, że dynamika spożycia prywatnego ulega dalszemu osłabieniu, co uzasadnia kolejne obniżki stóp procentowych.
Obniżą stopy procentowe? Jest duża szansa Na grudniowym posiedzeniu RPP ma pojawić się wniosek o obniżkę. Członkowie Rady mówią o łagodzeniu polityki.
Rosną szanse na tańsze kredyty w złotych Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej stwierdził, że choć osobiście nie jest entuzjastą obniżek stóp procentowych, to grudniowa redukcja stóp jest prawdopodobna.
Tagi: stopy procentowe w polsce, stopy procentowe, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz