Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Izrael-Palestyna. Izrael uwolnił 26 palestyńskich więźniów

0
Podziel się:

W Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu powitano uwolnionych Palestyńczyków jak bohaterów. Na ulicach rozpoczęło się świętowanie ich powrotu do domów.

Stosunki Izrael-Palestyna. Izrael uwolnił 26 palestyńskich więźniów
(andydr/CC/Flickr)

Izrael uwolnił w nocy drugą grupę palestyńskich więźniów. Jak poinformowały izraelskie władze więzienne, na wolność wyszło kolejnych 26 Palestyńczyków, z których większość odsiadywała wieloletnie wyroki, głównie za zabójstwa Izraelczyków.

W Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu powitano uwolnionych Palestyńczyków jak bohaterów. Na ulicach rozpoczęło się świętowanie ich powrotu do domów.

Wypuszczenie na wolność kolejnych palestyńskich więźniów to gest dobrej woli związany z trwającymi od końca lipca rozmowami pokojowymi między Izraelem a Palestyńczykami. Strony umówiły się wtedy, że w czterech turach Izrael zwolni łącznie 104 osoby.

Uwolnienie drugiej grupy Palestyńczyków, podobnie jak w sierpniu pierwszej, spotkało się z gwałtownymi protestami krewnych ich ofiar. Rodziny próbowały sądownie zablokować uwolnienie _ terrorystów, którzy mają krew na rękach _, ale bez powodzenia.

Poprzedniej nocy pod izraelskim więzieniem wojskowym Ofer, leżącym na Zachodnim Brzegu, zaledwie 20 kilometrów na północ od Jerozolimy, demonstrowały tysiące Izraelczyków. Wśród protestujących byli także członkowie partii Żydowski Dom, koalicyjnego partnera w rządzie premiera Benjamina Netanjahu. Lider tej partii, Naftali Bennet, podkreślił w swoim oświadczeniu, że jest przeciwny _ zwalnianiu terrorystów _.

Mimo radosnego nastroju, palestyńska organizacja Addameer, broniąca praw więźniów, zwraca uwagę, że _ zwolnienie tych więźniów nie gwarantuje końca izraelskiej polityki masowych zatrzymań i arbitralnych aresztów, ani praw ponad 5 tysięcy więźniów, którzy są obecnie przetrzymywani, w tym 136 bez zarzutów i prawa do procesu _ - napisano w oświadczeniu tej organizacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael uwalnia więźniów palestyńskich Sąd orzekł jednak, że decyzja o wypuszczeniu odsiadujących długie wyroki więźniów leży w kompetencjach rządu.
Izrael oskarżył dyplomatów o złamanie prawa Dyplomaci, w większości z Unii Europejskiej, eskortowali w piątek namioty przeznaczone dla mieszkańców Makhulu i zostali zatrzymani przez izraelskich żołnierzy.
Kerry spotka się Mahmudem Abbasem Rozmawiać będą o negocjacjach pokojowych między Izraelem i Palestyńczykami.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)