Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Izrael-Palestyna. Premier oskarża Hamas o porwanie nastolatków

0
Podziel się:

- Naszych młodych ludzi porwali ludzie Hamasu, tego samego Hamasu, z którym Abu Mazen (prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas) podpisał porozumienie o rządzie jedności - oświadczył Netanjahu.

Stosunki Izrael-Palestyna. Premier oskarża Hamas o porwanie nastolatków
(Tallicfan20 / domena publiczna)
bESSCfjF

Premier Izraela oskarżył dziśę radykalny palestyński ruch Hamas o uprowadzenie trójki nastolatków, którzy w czwartek wieczorem zaginęli na Zachodnim Brzegu Jordanu. Izraelska armia poinformowała o zatrzymaniu ok. 80 Palestyńczyków.

_ Naszych młodych ludzi porwali ludzie Hamasu, tego samego Hamasu, z którym Abu Mazen (prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas) podpisał porozumienie o rządzie jedności _ - oświadczył Netanjahu, otwierając cotygodniowe posiedzenie rady ministrów.

_ Będzie to miało poważne konsekwencje _ - dodał szef rządu.

bESSCfjH

Hamas, który sprawuje władzę w Strefie Gazy, nie zareagował na razie na te oskarżenia. Rzecznik palestyńskich służb bezpieczeństwa Adnan al-Damiri już wcześniej nazwał oskarżenia o zaangażowanie Palestyńczyków w porwanie _ bezsensownymi _ i podkreślił, że region, w którym zaginęli nastolatkowie, jest pod całkowitą kontrolą Izraela.

Według mediów chłopcy - dwaj 16-latkowie i 19-latek - zaginęli w czwartek wieczorem, gdy łapali autostop obok Gusz Ecjon, grupy osiedli żydowskich położonych między Betlejem a Hebronem, na południu Zachodniego Brzegu. Trójka nastolatków wracała ze szkół talmudycznych i próbowała dotrzeć do Jerozolimy. Jeden z nastolatków ma obywatelstwo amerykańskie.

W sobotę szef rządu oświadczył, że zostali oni uprowadzeni przez ugrupowanie terrorystyczne. Zażądał od władz Autonomii Palestyńskiej, by _ zrobiły wszystko co w ich mocy, aby pomóc w powrocie nastolatków do domu, gdyż taki jest ich obowiązek _.

Netanjahu informował też, że trwa intensywna operacja mająca na celu uniemożliwienie przewiezienia uprowadzonych do Strefy Gazy. Izraelska armia podała w niedzielę, że zamknięto wszystkie przejścia graniczne między Izraelem a Strefą.

bESSCfjN

Armia otoczyła też Hebron. W niedzielę poszukiwania koncentrowały się w okolicach Betlejem, gdzie żołnierze przeszukują domy.

Przedstawiciele palestyńskich służb bezpieczeństwa informują, że pomagają Izraelczykom w odnalezieniu porwanych nastolatków. Hamas potępił tę współpracę.

W nocy z soboty na niedzielę _ podczas operacji wojskowej zatrzymanych zostało prawie 80 Palestyńczyków _ - podało izraelskie wojsko w komunikacie. Zapewniło ono, że _ wykorzysta wszelkie dostępne środki, aby rozwiązać tę sprawę _.

Z kolei przedstawiciele palestyńskich władz informują o ponad 100 zatrzymanych, wśród których było co najmniej siedmiu członków Hamasu i kilku więźniów niedawno zwolnionych z izraelskich zakładów karnych.

bESSCfjO

Palestyńscy bojownicy zapowiadali, że będą porywać Izraelczyków, by rząd tego kraju szedł im na ustępstwa. Do najnowszego incydentu doszło w czasie, gdy ok. 300 palestyńskich więźniów prowadzi strajk głodowy w proteście przeciwko przetrzymywaniu ich w areszcie bez wyroku sądowego.

W 2011 roku w zamian za uwolnienie przez Hamas izraelskiego żołnierza Gilada Szalita na wolność wyszło ponad tysiąc palestyńskich więźniów.

Nowy palestyński rząd został utworzony na początku czerwca w rezultacie porozumienia z 23 kwietnia. Oznacza ono pojednanie Organizacji Wyzwolenia Palestyny i Hamasu. Oba ugrupowania postanawiają położyć kres podziałowi politycznemu, jaki nastąpił po 2007 roku między Zachodnim Brzegiem, gdzie władze Autonomii Palestyńskiej kontrolują strefy autonomiczne, a Strefą Gazy kontrolowaną przez islamistyczny Hamas, wobec którego Izrael stosuje blokadę.

Czytaj więcej w Money.pl

bESSCfjP
bESSCfki
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)