Notowania

japonia
03.07.2014 08:11

Stosunki Japonia-Korea Północna. Zniosą część sankcji wobec dyktatora

To japońska odpowiedź na obietnicę Korei, że zbada przypadki porwań japońskich obywateli przez agentów Północy w latach 70. i 80.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Japonia zniesie część sankcji wobec Korei Północnej, jeśli kraj ten dotrzyma danej obietnicy i ponownie zbada przypadki porwań japońskich obywateli przez agentów Północy w latach 70. i 80. - oświadczył premier Shinzo Abe.

_ - Zgodnie z zasadą coś za coś, zniesiemy część japońskich sankcji _ - powiedział szef japońskiego rządu. Jest to odpowiedź Tokio na utworzenie w Korei Północnej _ bezprecedensowej struktury do zbadania porwań, zdolnej podejmować decyzje na poziomie krajowym _ - dodał.

Według agencji Kyodo Pjongjang zgodził się, by w skład specjalnej komisji wszedł wpływowy przedstawiciel Narodowej Komisji Obrony - najwyższej władzy wojskowej, której przewodniczącym jest przywódca państwa.

Japonia nałożyła na Koreę Północną własne sankcje, odrębne od tych wprowadzonych przez ONZ za testy rakietowe i nuklearne przeprowadzone przez Pjongjang. Chodzi m.in. o blokowanie przekazów pieniężnych, zakaz wjazdu do kraju, a także obowiązujący północnokoreańskie statki zakaz zawijania ™do południowokoreańskich portów.

Powołana w Pjongjangu komisja ma ponownie zbadać sprawę Japończyków, którzy w latach 70. i 80. byli porywani przez północnokoreańskich agentów, aby uczyć szpiegów języka oraz kultury swojego kraju.

Japonia oficjalnie uznaje 17 osób za porwane przez reżim w Pjongjangu, jednak pokrzywdzonych może być więcej - wiele przypadków zaginięć na przełomie lat 70. i 80. do dziś pozostaje niewyjaśnionych.

W 2002 r. Korea Północna przyznała się do uprowadzenia 13 osób z listy sporządzonej przez Tokio. Oświadczyła wówczas, że osiem z nich poniosło śmierć i wydała zgodę na powrót pozostałych pięciu do ojczyzny. Tokio nie uznaje tej wersji wydarzeń.

W maju Pjongjang i Tokio wznowiły rozmowy, wstrzymane w 2012 r. przez Japonię po wystrzeleniu przez Północ rakiety dalekiego zasięgu zdolnej przenosić ładunki nuklearne. Ostatnia runda dialogu odbyła się w bieżącym tygodniu w Pekinie.

Czytaj więcej w Money.pl
Korea Północna ponownie straszy rakietami Zaledwie w poniedziałek, Pjongjang apelował do Korei Południowej o pokój.
Kolejny turysta w koreańskim więzieniu W Korei Północnej do więzienia trafił kolejny amerykański turysta.
Tagi: japonia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz