Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stosunki kuba-usa
22.12.2013 08:28

Stosunki Kuba-USA. Castro: porozumienie jest możliwe

- Jeśli naprawdę chcemy postępu w stosunkach dwustronnych, musimy nauczyć się szanować nasze odmienności i żyć z nimi w sposób pokojowy - powiedział Raul Castro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Kuby Raul Castro (na zdjęciu) zaapelował o utrzymywanie _ cywilizowanych stosunków _ ze Stanami Zjednoczonymi, o ile obie strony będą akceptować własne odmienności. W przeciwnym razie Hawana jest gotowa na _ kolejnych 55 lat takich jak minione _ półwiecze - ostrzegł.

Przemawiając na zamknięciu sesji parlamentu, Castro oświadczył, że Kuba _ nie prosi USA, by zmieniły swój system polityczny i socjalny _, zatem nie będzie zgody na negocjowanie przez Hawanę systemu panującego na wyspie.

_ - Jeśli naprawdę chcemy postępu w stosunkach dwustronnych, musimy nauczyć się szanować nasze odmienności i żyć z nimi w sposób pokojowy. W przeciwnym razie to niemożliwe. Jesteśmy gotowi na kolejnych 55 lat takich jak minione _ - dodał.

Stany Zjednoczone zerwały stosunki dyplomatyczne z Kubą w 1961 roku. Obowiązujące od pół wieku amerykańskie embargo, jakim została objęta Kuba, może być zniesione jedynie uchwałą Kongresu USA.

Raul Castro powiedział deputowanym, że w ciągu minionego roku przedstawiciele obu stron spotykali się kilka razy, aby omówić kwestie praktyczne, jak imigracja czy przywrócenie usług pocztowych. To pokazuje, że stosunki mogą być cywilizowane - wskazał kubański przywódca.

W ostatnich dniach światowe media zwróciły uwagę na uścisk dłoni między prezydentem USA Barackiem Obamy a Raulem Castro, do którego doszło 10 grudnia w czasie uroczystości żałobnych po śmierci Nelsona Mandeli. Przedstawiciel Białego Domu podkreślił, że był to _ spontaniczny gest powitania _, który nie wyszedł poza zwykłą uprzejmość.

Na oficjalnym kubańskim portalu cubadebate.cu zdjęcie obu przywódców opatrzono podpisem z wyrazami nadziei, że ten uścisk dłoni może oznaczać _ początek końca agresji Stanów Zjednoczonych wymierzonej przeciwko Kubie _.

Raul Castro został wybrany na przewodniczącego Rady Państwa w 2008 roku, ale obowiązki głowy państwa pełni od połowy 2006 roku; przejął je od ciężko chorego brata Fidela.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: stosunki kuba-usa, raul castro, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz