Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stosunki Polska-Białoruś. Na Białorusi znaleźli polski sztandar

Na strychu jednej ze szkół znaleziono przedwojenny sztandar szkolny z nazwiskiem pierwszego prezydenta Polski Gabriela Narutowicza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(selensergen/iStockphoto)

Na strychu szkoły w Lidzie, która przed wojną nosiła imię Gabriela Narutowicza, znaleziono przedwojenny sztandar szkolny z nazwiskiem pierwszego prezydenta Polski - poinformował dyrektor placówki Siarhiej Fanasau.

Szkoła nr 1 w Lidzie na zachodzie Białorusi przechodzi właśnie gruntowny remont. Liczący 86 lat budynek wymagał odnowienia, gdyż stara podłoga załamywała się, a drewniany strop był już spróchniały.

Znaleziony sztandar jest z jednej strony biały, a z drugiej czerwony. Wyszyto na nim Matkę Boską oraz orła w koronie. Został odkryty między krokwiami po rozpoczęciu generalnego remontu dachu. Jest w niezłym stanie, ale oddano go do konserwacji.

_ Początkowo zamierzano wyremontować salę gimnastyczną, której strop był w dramatycznym stanie, i przebudować część centralną gmachu. Ale kiedy rozpoczęto prace, okazało się, że budynek jest w gorszym stanie, niż się wydawało. Dlatego postanowiono poddać renowacji całą szkołę _ - powiedziała Radiu Swaboda kierowniczka nadzoru nad projektem renowacji Wolha Kazak.

Dyrektor szkoły mówi, że niegdyś mieściły się w niej pod jednym dachem dwie szkoły - żeńska i męska, ale w 1934 r. placówka była już koedukacyjna. W 1939 r. w budynku otwarto znów dwie szkoły: rosyjską i białoruską.

Podczas wojny ulokowano w budynku niemiecki szpital wojskowy, gdyż - jak mówi Fanasau - _ był on wtedy jednym w lepszych w centrum miasta - w każdej klasie znajdowała się umywalka i woda _.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/138/m280970.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/bialorus;nie;dla;polskiego;miesa,51,0,1481011.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Białoruś: Nie dla polskiego mięsa
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/80/m93776.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sprzedaja;ponizej;kosztow;produkcji;gdzie,81,0,1479761.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sprzedają poniżej kosztów produkcji. Gdzie?
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/100/m215140.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bialorus;byli;wiezniowie;polityczni;zadaja;odwolania;ambasadora;izraela,65,0,1479745.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ambasador Izraela obraził opozycjonistów
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/63/m259135.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mistrzostwa;swiata;w;hokeju;na;lodzie;chca;bojkotu,20,0,1479444.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Będzie bojkot mistrzostw w hokeju na lodzie?
Tagi: stosunki polska - białoruś, białoruś, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz