Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Polska-Chiny. Chińscy biznesmeni chcą zacieśnić z nami współpracę

0
Podziel się:

Do Warszawy przyjechało ponad stu przedsiębiorców z wytwarzającej ponad siedem procent chińskiego PKB prowincji Zheijang.

Sławomir Majman, reprezentant polskich interesów</br>z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych</br>
Sławomir Majman, reprezentant polskich interesów</br>z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych</br> (materiały prasowe PAIiIZ)

Ponad stu przedsiębiorców z chińskiej prowincji Zhejiang przyjechało do Polski, by nawiązać kontakty z polskim biznesem - poinformował gubernator prowincji Zhejiang Li Qiang. Chińskie firmy reprezentują między innymi sektor rolniczy, maszynowy i elektroniczny.

_ - Są to przedsiębiorcy, którzy realizują politykę wyjścia na świat, posiadają duży potencjał. Mają doświadczenie i chęć współpracy z partnerami zagranicznymi. Mamy nadzieję, że nasza wizyta w Warszawie przełoży się na jeszcze głębszą współpracę z polskimi partnerami _ - powiedział gubernator Li Qiang podczas forum _ Zhejiang (China) - Poland Matchmaking Forum _.

Organizatorami spotkania byli China Council for the Promotion of International Trade (CCPIT) oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) we współpracy z Ambasadą Chin.

Gubernator prowincji Zhejiang powiedział, że chińscy biznesmeni duży nacisk kładą na rozwój elektroniki, nowoczesnych technologii, a także usług. Dodał, że 36 polskich firm już zainwestowało w prowincji Zhejiang.

_ - Chcemy rozwijać na sprawiedliwych zasadach współpracę z zagranicą. Stwarzamy dobre warunki do inwestowania w naszej prowincji dla przedsiębiorców z zagranicy. Wspieramy zarówno inwestorów zagranicznych, jak też zachęcamy naszych przedsiębiorców do inwestycji za granicą. To chcemy przekazać polskim przedsiębiorcom. Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie pozwoli zacieśnić naszą współpracę gospodarczo-handlową, co się przełoży na stworzenie nowych miejsc pracy _ - powiedział gubernator.

Gubernator poinformował, że prowincja Zhejiang jest wysoko rozwiniętym obszarem w Chinach. Mieszka w tam ponad 50 mln osób, jego powierzchnia to 100 tys. km kwadratowych, co oznacza, że ponad 500 osób przypada na kilometr kwadratowy. - _ Z zazdrością patrzymy na olbrzymie przestrzenie, jakie posiada Polska _ - zażartował gubernator.

Dodał, że prowincja wytwarza ok. 7 proc. PKB Chin. Na jej terenie znajduje się pond 3 mln 700 tys. przedsiębiorców - na 15 mieszkańców prowincji przypada jedno przedsiębiorstwo. Jest to największy wskaźnik ze wszystkich prowincji chińskich. Jak przekazał, Chińczycy z tej prowincji bardzo często wyjeżdżają za granicę, gdzie rozwijają swój biznes - według danych dotyczy to ponad 8 mln Chińczyków.

_ - Bardzo wiele przedsiębiorstw, które zakładają, jest w Europie. Dużo mieszkańców naszej prowincji założyło firmy w Europie Zachodniej, w Środkowo-Wschodniej jest ich stosunków mniej, ale mamy nadzieję, że to dzisiejsze forum przyczyni się do tego, że jeszcze więcej Chińczyków zainwestuje w Polsce, a polscy biznesmeni zainwestują w naszej prowincji _ - powiedział gubernator.

Przekazał, że obroty handlowe za 2013 r. to ponad 300 mld dol., w tym eksport ponad 200 mld dol., co stanowi ponad 10 proc. eksportu Chin.

_ - Jeżeli chodzi o obroty między Chinami, a Polską, to 5 proc. dotyczy prowincji Zhejiang. Można powiedzieć, że nasza prowincja jest jednym z ważniejszych chińskich partnerów, jeżeli chodzi o obroty z Polską _ - powiedział.

Szef PAIiIZ-u Sławomir Majman powiedział, że przedstawiciele chińskiego biznesu muszą mieć świadomość, że przyjechali do optymistycznej części Europy - kraju, który zwyciężył globalny kryzysu gospodarczy. _ Chcemy, by chińskie firmy, w większym niż do tej pory stopniu, uczestniczyły w procesie ponownej industrializacji Polski, uprzemysłowiona naszego kraju _ - powiedział Majman.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)