Notowania

Stosunki polsko-litewskie. Grybauskate: Nie damy się Polakom

Prezydent ostrzegła, że Litwa nie da się Polakom, jeżeli Polacy w zamian za przyjaźń będą o coś prosili. Litwa w ogóle nie będzie kupowała przyjaźni od nikogo za nic.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Nie damy się Polakom, a stosunki z Polską pozostaną takie, jakie są - powiedziała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podczas spotkania z litewskim korpusem dyplomatycznym. Krytycznie wypowiedziała się też na temat Partnerstwa Wschodniego.

_ Stosunki z Polską pozostaną takie, jakie są _ - powiedziała prezydent w środę, cytowana we czwartek przez litewski portal lrytas.lt. W ocenie Grybauskaite, stosunki litewsko-polskie _ w zasadzie są dobre, szczególnie w dziedzinie obronności _.

Prezydent ostrzegła jednak, że Litwa _ nie da się Polakom, jeżeli Polacy w zamian za przyjaźń będą o coś prosili _. _ Litwa w ogóle nie będzie kupowała przyjaźni od nikogo za nic _ - podkreśliła prezydent.

Według Grybauskaite _ znaczne ochłodzenie stosunków z Polską, którym zawadzają tkwiące w Sejmie projekty ustaw dotyczące pisowni nazwisk oraz podwójnego nazewnictwa ulic i miejscowości _ to jeden z najważniejszych problemów obecnej polityki zagranicznej Litwy.

Portal lyrytas.lt odnotowuje, że w kwestii projektów ustaw o pisowni nazwisk, który przewiduje zapis nielitewskich nazwisk w litewskich dokumentach w wersji oryginalnej, i o mniejszościach narodowych, który przewiduje możliwość podwójnego nazewnictwa ulic w miejscowościach zwarcie zamieszkanych przez mniejszości, Grybauskaite nigdy wyraźnie nie przedstawiła swego stanowiska. Jest jednak stanowcza powtarzając, że _ język litewski nie może być przedmiotem targu _. _ Litwa jest małym krajem i musi bronić swego języka i kultury _ - przekonuje prezydent cytowana przez portal lrytas.lt.

Podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym Dalia Grybauskaite oświadczyła też, że _ Partnerstwo Wschodnie jest niczym kamień młyński (u szyi), który przeszkadza w zbliżeniu Litwy do Skandynawii _.

Mówiąc o Partnerstwie Wschodnim, prezydent tłumaczyła też, że za granicą musi bronić nie tylko stanowiska Litwy, lecz także wszystkich państw bałtyckich, gdyż _ premierzy Łotwy i Estonii, którzy najczęściej reprezentują swoje kraje, boją się wypowiadać na te tematy, bo mają u siebie liczną rosyjską mniejszość narodową _. Poza tym - kolejny problem polega na tym, że _ liderzy państw bałtyckich nie znają języka angielskiego _ - uważa litewska prezydent.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: stosunki polsko-litewskie, litwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz