Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki polsko-wietnamskie. Minister Obrony Narodowej rozpoczął wizytę w Wietnamie

0
Podziel się:

Tomasz Siemoniak podkreślił, że będzie towarzyszyło mu kilku przedstawicieli polskiego przemysłu obronnego. Chcemy rozmawiać o możliwościach współpracy - dodał.

Tomasz Siemoniak
Tomasz Siemoniak (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Szef polskiego MON będzie rozmawiał m.in. o współpracy obronnej i szkoleniowej, a przedstawiciele polskiej zbrojeniówki będą mówić o możliwościach modernizacji poradzieckiego sprzętu wietnamskiej armii.

Przed odlotem do Azji Siemoniak podkreślił, że Polska ma bardzo dobre relacje wojskowe z Wietnamem. W 2010 r. przy okazji wizyty premiera Donalda Tuska w Wietnamie podpisano umowę o współpracy obronnej, zaś w sierpniu 2013 r. wietnamski minister obrony Phung Quang Thanh był w Warszawie. _ - Dzisiaj i jutro będę miał okazję przebywać w Wietnamie, po to aby potwierdzić tę wolę współpracy z naszej strony, jeśli chodzi o sprawy obronne, i wagę Wietnamu jako istotnego dla Polski partnera w Azji _ - powiedział Siemoniak.

Zwrócił uwagę, że rośnie wymiana gospodarcza między Polską a Wietnamem oraz rola tego kraju w Azji, a dodatkowo Hanoi współpracuje dziś w dziedzinie bezpieczeństwa m.in. z Waszyngtonem i Tokio.

Siemoniak podkreślił, że będzie towarzyszyło mu kilku przedstawicieli polskiego przemysłu obronnego. _ - Chcemy rozmawiać o możliwościach współpracy. Tutaj wydaje się, że ze względu na to, że Wietnam dysponuje sprzętem poradzieckim lub produkcji rosyjskiej, jest zainteresowany naszymi doświadczeniami _ - ocenił szef MON. Dodał, że współpraca może dotyczyć także najnowszych rozwiązań, jak np. bezzałogowców i radarów.

Siemoniak zauważył, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat Wietnam kupował rozmaity sprzęt w Polsce, głównie lotniczy, choć nie były to zakupy na wielką skalę. Zaznaczył, że po ubiegłorocznej rozmowie z wietnamskim ministrem obrony wie, iż Wietnamczyków szczególnie interesuje marynarka wojenna. W programie wizyty są m.in. rozmowy w dowództwie marynarki wojennej Wietnamu. _ - Liczę bardzo na to, że tutaj znajdziemy jakieś pole do współpracy _ - zaznaczył szef MON, zwracając uwagę na spory terytorialne Wietnamu z sąsiadami na Morzu Południowochińskim.

Siemoniak ocenił, że choć tradycyjnym partnerem modernizującego swoją armię Wietnamu jest Rosja, to Hanoi szuka też innych dostawców. _ Przedstawiciele polskiej zbrojeniówki wiedzą, że to jest partner, który ma sympatię do Polski, ma pieniądze i ma konkretne potrzeby _ - zaznaczył szef MON.

Pytany o inne pola współpracy przemysłów zbrojeniowych, szef MON wymienił też siły powietrzne. Dodał, że będzie mu towarzyszył dowódca generalny gen. broni pilot Lech Majewski.

_ - Jesteśmy zainteresowani także współpracą szkoleniową, goszczeniem tutaj wietnamskich oficerów na różnych kursach, na uczelniach i wydaje się, że wzajemnie też pewne możliwości byłyby dla nas interesujące _ - powiedział Siemoniak.

Podkreślił, że Azja jest dla Polski jest istotnym regionem, także z perspektywy współpracy obronnej, a w ostatnich latach mieliśmy intensywne kontakty z Chinami, Japonią i Koreą Południową. _ - Na pewno Wietnam jest takim państwem, które z perspektywy Polski może być jednym z najbliższych partnerów _ - ocenił szef MON.

Podczas ubiegłorocznej wizyty ministra Thanha w Warszawie szefowie resortów obrony rozmawiali o współpracy przemysłów obronnych, misjach zagranicznych, współpracy szkoleniowej, polityce obronnej i sytuacji w Azji.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)