Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Ukrainy z Unią Europejską i Rosją. Premier chce...

0
Podziel się:

Utworzenie strefy wolnego handlu między Ukrainą i Unią Europejską należy odbierać jako coś realnego - oświadczył szef rządu w Kijowie Mykoła Azarow.

Stosunki Ukrainy z Unią Europejską i Rosją. Premier chce...
(kmu.gov.ua)

Utworzenie strefy wolnego handlu między Ukrainą i Unią Europejską należy odbierać jako coś realnego - oświadczył szef rządu w Kijowie Mykoła Azarow mówiąc o relacjach ze sprzeciwiającą się temu Rosją.

Premier Ukrainy ocenił, że konflikty gospodarcze między Kijowem a Moskwą szkodzą ich interesom i poinformował, że ukraińskie władze szukają maksymalnie efektywnych sposobów współpracy z rosyjsko-białorusko-kazachską Unią Celną w warunkach planowanego powołania strefy wolnego handlu z UE.

- _ Odgradzanie się od zmian z zastosowaniem sztucznych barier nie ma perspektyw. Właśnie z tego powodu Ukraina, jak i Rosja, stały się członkami Światowej Organizacji Handlu (WTO). Powinniśmy wykorzystywać zasady WTO, by znaleźć optymalne rozwiązania we wzajemnych relacjach _ - powiedział Azarow.

- _ To, że na naszych granicach pojawiła się nowa struktura, Unia Celna Rosji, Białorusi i Kazachstanu, przyjmujemy jako fakt, z którym należy się liczyć. To, że po podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z UE Ukraina utworzy strefę wolnego handlu z UE także należy uznać za coś realnego _ - dodał szef ukraińskiego rządu.

Podpisanie umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE oczekiwane jest na szczycie państw Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie. Plany te nie są na rękę Rosji, która widziałaby Ukrainę w gronie krajów Unii Celnej.

W ostatnim czasie Kreml wprowadził w handlu z Ukrainą szereg restrykcji: nie przedłużył kwot na wwóz ukraińskich rur, zakazał importu wyrobów jednego z największych producentów słodyczy, a w końcu zastosował drobiazgowe kontrole ukraińskich towarów na rosyjskiej granicy.

W Kijowie uznano to za wypowiedzenie wojny handlowej, która ma zapobiec zbliżeniu Ukrainy z UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja chce ukarać Ukrainę. Będą zwolnienia? Kreml może zdecydować się na masowe deportacje ukraińskich gastarbeiterów z Federacji Rosyjskiej - prognozuje rosyjska _ Niezawisimaja Gazieta _.
Ukraina chce 2 miliardy kredytu. Bez odsetek Ukraina zgromadzi zapasy gazu w celu zapewnienia ciągłości dostaw paliwa do krajów unijnych pod warunkiem, że otrzyma od Rosji kredyt w wysokości dwóch miliardów dolarów bez oprocentowania.
Unia Europejska nie może utracić Ukrainy Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wyraziła nadzieję, że Ukraina poczyni wysiłki w celu podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE na listopadowym szczycie w Wilnie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)