Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki USA-Iran. Wiwaty i protesty po powrocie Rowhaniego z Nowego Jorku

0
Podziel się:

Prezydenci Iranu i USA odbyli 15-minutową rozmowę telefoniczną w Nowym Jorku. Był to pierwszy bezpośredni kontakt przywódców obu krajów od czasów irańskiej rewolucji z 1979 roku.

Stosunki USA-Iran. Wiwaty i protesty po powrocie Rowhaniego z Nowego Jorku
(Mojtaba Salimi/CC/Wikimedia)
bEDMWipx

Irańczycy z różnych sił politycznych z zadowoleniem powitali dziś prezydenta Hasana Rowhaniego, który wrócił z Nowego Jorku, gdzie odbył historyczną rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Barackiem Obamą. Znaleźli się też zdecydowani krytycy prezydenta.

Grupa nieprzejednanych przeciwników poprawy stosunków z USA wykrzykiwała _ Śmierć Ameryce _ i rzucała jajkami i butami w samochód Rowhaniego opuszczający lotnisko - poinformowały irańskie media.

Gdy nie doszło do spodziewanego uścisku dłoni między Rowhanim a Obamą w siedzibie ONZ, prezydenci Iranu i USA odbyli w piątek 15-minutową rozmowę telefoniczną w Nowym Jorku. Był to pierwszy bezpośredni kontakt przywódców obu krajów od czasów irańskiej rewolucji z 1979 roku.

bEDMWipz

Na razie nie ma wielu reakcji ze strony przywódców politycznych Iranu, lecz szef parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i bezpieczeństwa narodowego Alaeddin Borudżerdi uznał rozmowę Rowhaniego z Obamą za przejaw znaczenia Iranu. _ To pokazuje, że Iran zajmuje bardzo ważne miejsce w świecie _ - cytuje słowa Borudżerdiego półoficjalna agencja Mehr.

Na wczorajszą rozmowę prezydentów Obamy i Rowhaniego pozytywnie zareagowała dziś większość irańskich gazet.

Jednak informacyjna strona internetowa nieprzejednanych konserwatystów rajanews.com twierdzi, że nic nie usprawiedliwia rozmów Rowhaniego z _ Wielkim Szatanem _, jak kręgi te nazywają USA, i że ta rozmowa była _ dziwnym i bezużytecznym posunięciem _.

Wybrany w czerwcu na prezydenta Rowhani obrał bardziej koncyliacyjny ton wobec Zachodu i zaapelował o dialog w celu rozwiązania najważniejszych punktów spornych irańskiego programu nuklearnego. Obama oświadczył, że przyjął do wiadomości zmianę retoryki po odejściu z urzędu poprzednika Rowhaniego, Mahmuda Ahmadineżada, ale zażądał od władz w Teheranie _ transparentnych i sprawdzalnych działań _.

bEDMWipF
Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/m243044.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/iranska;prasa;popiera;dialog;z;usa,128,0,1390976.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Irańska prasa popiera dialog z USA Gazety piszą o historycznym wydarzeniu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/118/m283510.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nie;bylo;spotkania;prezydentow;usa;i;iranu,217,0,1388505.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nie było spotkania prezydentów USA i Iranu Irańczycy nie byli gotowi na spotkanie na szczeblu prezydenckim. Biały Dom był w tej kwestii otwarty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/m153791.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/usa;w;tej;sprawie;stawiaja;na;dyplomacje,183,0,1388471.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Obama: stawiamy na rozmowy z Iranem Prezydent przyznał, że USA są zachęcone faktem, iż nowy prezydent Iranu Hasan Rowhani otrzymał mandat, by kontynuować umiarkowany kurs
bEDMWiqa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)