Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stosunki USA - Iran. "NYT": Kongres może pomóc w negocjacjach

0
Podziel się:

Dziennik ostrzega, że niechętni dialogowi parlamentarzyści mogą zniweczyć najlepszą okazję na pokojowe rozwiązanie problemu, który od dawna blokował poprawę wzajemnych stosunków.

Stosunki USA - Iran. "NYT": Kongres może pomóc w negocjacjach
(The U.S. Army/CC/Flickr)
bEsfIaYB

_ New York Times _ zaapelował dziś do amerykańskich kongresmenów o podjęcie współpracy z administracją prezydenta Baracka Obamy (na zdjęciu) w sprawie negocjacji z Iranem. Zdaniem dziennika otwiera się historyczna szansa na porozumienie z Teheranem.

_ New York Times _ przypomina, że w tym tygodniu, 7-8 listopada w Genewie, zostanie zorganizowana kolejna runda negocjacji między Iranem a Grupą 5+1 (USA, W. Brytania, Francja, Rosja, Chiny oraz Niemcy) w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Poprzednia, 16 października również w Genewie, przebiegła w dobrej atmosferze, co pozytywnie rokuje na przyszłość - podkreśla gazeta.

Jednak dziennik ostrzega, że w amerykańskim Kongresie są parlamentarzyści, którzy bardzo podejrzliwie traktują Teheran i uważają, że jedyną skuteczną metodą negocjacji jest nałożenie kolejnych sankcji. _ New York Times _ podkreśla, że taka strategia może _ sabotować najlepszą okazję od lat na pokojowe rozwiązanie problemu, który od dawna blokował poprawę wzajemnych stosunków _.

bEsfIaYD

Nałożenie dalszych sankcji na Iran nie ma obecnie sensu i zagrozi przebiegowi negocjacji - alarmuje _ New York Times _. Takie działanie negatywnie wpłynie też na pozycję prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego, który musi bronić swojej polityki nie tylko na arenie międzynarodowej, ale także wewnątrz własnego państwa. Jeżeli Kongres USA zdecyduje się nałożyć sankcje na Teheran, wtedy wina za fiasko negocjacji spadnie na Waszyngton i administrację Obamy, która konsekwentnie dąży do porozumienia.

Dziennik przypomina, że wcześniejsze sankcje uderzające w irańską sprzedaż ropy naftowej zmusiły Teheran do rozmów. Jednak teraz nadszedł czas na rozmowy i próbę sprawdzenia intencji władz Iranu. Jeżeli Teheran zawiedzie oczekiwania Zachodu, wtedy zawsze będzie czas na nałożenie kolejnych sankcji - podsumowuje _ New York Times _.

Rozmowy w październiku były pierwszym spotkaniem Iranu i Zachodu od szczytu w Kazachstanie w kwietniu, kiedy to nie doszło do zbliżenia stanowisk. Sześć mocarstw domagało się od Iranu zamknięcia ośrodka wzbogacania uranu w Fordo i przekazania za granicę zasobów uranu wzbogaconego do 20 proc.

Iran systematycznie zaprzecza zarzutom Zachodu dotyczącym zamiarów budowy bomby atomowej. Opublikowany w listopadzie 2011 roku poufny raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zawiera informacje dotyczące istnienia potencjalnie militarnych aspektów irańskiego programu nuklearnego.

bEsfIaYJ
Czytaj więcej w Money.pl
Protesty po rozmowie z "Wielkim Szatanem" Prezydenci Iranu i USA odbyli 15-minutową rozmowę telefoniczną w Nowym Jorku. Był to pierwszy bezpośredni kontakt przywódców obu krajów od czasów irańskiej rewolucji z 1979 roku.
Irańska prasa popiera dialog z USA Gazety piszą o historycznym wydarzeniu.
Prezydent Iranu chce się dogadać z USA Hasan Rowhani oświadczył w wywiadzie dla dziennika _ Washington Post _, że chce zawarcia porozumienia w sprawie programu nuklearnego w ciągu 3-6 miesięcy.
bEsfIaZe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)