Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stowarzyszenie UE z Ukrainą. Putin przestrzega przed wdrażaniem umowy handlowej

0
Podziel się:

Moskwa ograniczy Ukrainie dostęp do ważnych rosyjskich rynków, jeśli
Kijów wdroży jakąkolwiek część umowy handlowej z Unią Europejską - ostrzegł prezydent Rosji.

Stowarzyszenie UE z Ukrainą. Putin przestrzega przed wdrażaniem umowy handlowej
(World Economic Forum)

Moskwa ograniczy Ukrainie dostęp do ważnych rosyjskich rynków, jeśli Kijów wdroży jakąkolwiek część umowy handlowej z Unią Europejską - ostrzegł prezydent Rosji Władimir Putin w liście do prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki.

W liście Putin ostrzega, iż nawet zmiana ukraińskiego ustawodawstwa w celu przygotowania tej umowy spowoduje natychmiastową reakcję Moskwy.

_ W dalszym ciągu jesteśmy przekonani, że jedynie systemowe poprawki do Umowy Stowarzyszeniowej, które uwzględniają pełny zakres zagrożeń dla rosyjsko-ukraińskich więzi gospodarczych i całej rosyjskiej gospodarki, pozwolą utrzymać istniejący handel i współpracę gospodarczą między Federacją Rosyjską a Ukrainą _ - tłumaczy Reuters list Putina noszący datę 17 września.

Agencja pisze, że prezydent Rosji nie wdawał się w szczegóły ewentualnych działań odwetowych, przypomina jednak, że w ubiegłym tygodniu premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie dopuszczające wprowadzenie ceł na towary z Ukrainy, jeśli Kijów zacznie wdrażać umowę stowarzyszeniową z UE.

Oznaczałoby to stratę 3 mld euro rocznie dla Ukrainy, która eksportuje do Rosji stal, węgiel, chemikalia i zboża - pisze Reuters, powołując się na unijne źródła.

Polityczna część umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE została podpisana w marcu, a jej część gospodarcza - w czerwcu. Wdrożenie drugiej części zostało odłożone do 31 grudnia 2015 r. Nalegała na to Rosja, w przeciwnym razie grożąc nałożeniem cła na towary z Ukrainy, co równałoby się wypowiedzeniu Kijowowi wojny gospodarczej. Do 31 grudnia 2015 roku Ukraina nadal ma korzystać z jednostronnego zniesienia ceł przez UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Chodorkowski: W Rosji poleje się krew Były szef koncernu Jukos obawia się wybuchu narodowego powstania.
Wojna na Ukrainie. Rosjanie zajmują kolejne miejscowości. Co zrobi UE? Kijów apeluje do świata o interwencję, która powstrzyma Rosję. Decyzje już wkrótce.
Tusk szefem RE ze względu na Rosję? _ W czasie kryzysu na Ukrainie mianowanie polskiego premiera na szefa Rady Europejskiej byłoby silnym sygnałem dla Moskwy _ - ocenia brytyjski dziennik _ Independent _.
Prezydenci Rosji i Ukrainy wreszcie rozmawają Jest to pierwsze spotkanie tych przywódców w cztery oczy.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)