Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strajk w Lufthansie. Skończył się po czterech dniach, ale możliwe dalsze protesty

0
Podziel się:

W nocy z soboty na niedzielę skończył się protest pilotów Lufthansy. Nikt nie wie jednak jak długo samoloty będą latać normalnie. Nie ma porozumienia związków zawodowych z firmą.

Strajk w Lufthansie. Skończył się po czterech dniach, ale możliwe dalsze protesty
(Felix Gottwald/CC BY-SA 3.0 DE/wikimedia commons)

O północy z soboty na niedzielę skończył się strajk w Lufthansie. Od środy piloci niemieckiej linii lotniczej walczyli o swoje przywileje emerytalne. Ponieważ nie porozumieli się z szefostwem firmy. Twierdzą więc, że mogą jeszcze zastrajkować w trakcie świąt Wielkiejnocy

Na razie nie ma informacji o kolejnej akcji strajkowej. Jak oświadczyła ekspert związku zawodowego pilotów Cockpit do spraw płacowych Ilona Ritter, o ewentualnych dalszych strajkach związek będzie informować jak dotąd z 24-godzinnym wyprzedzeniem.

Jednak przerwa w strajkach może zakończyć się już w poniedziałek - pisze agencja dpa. Rzecznik Cockpitu w sobotę powiedział, że w sytuacji, gdy w sporze związku z Lufthansą nie odnotowano postępów, związkowcy chcą "w dalszym ciągu wywierać nacisk" i kolejny protest może przeciągnąć się na okres Wielkanocy.

Zakończona o północy akcja protestacyjna była dwunastym strajkiem w ciągu roku. W sobotę Lufthansa musiała odwołać 74 ze 160 zaplanowanych lotów długodystansowych; ucierpiało ok. 20 tys. pasażerów.

Cockpit uzasadnia akcję strajkową m.in. tym, że w prowadzonych w ostatnich dniach negocjacjach z pracodawcą nie osiągnięto żadnego postępu w spornej kwestii zasad wypłacania pilotom świadczeń przedemerytalnych.

Obecnie piloci już w wieku 55 lat mogą ubiegać się o przejście na wcześniejszą emeryturę, z zachowaniem 60 proc. dotychczasowych poborów. Zarobki pilotów z największym stażem sięgają 250 tys. euro rocznie. Cockpit reprezentuje 5400 pilotów zatrudnionych w Lufthansie.

Lufthansa chce podnieść wiek uprawniający do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Młodzi piloci rozpoczynający obecnie pracę mają być całkowicie pozbawieni tych uprawnień. W związku z silną konkurencją ze strony tanich linii lotniczych oraz przewoźników z Azji, Lufthansa realizuje radykalny program oszczędnościowy rozbudowując m. in. sektor tanich linii lotniczych. Warunki proponowane pilotom w tych spółkach Lufthansy są znacznie gorsze od warunków pracy i płacy w firmie macierzystej.

Czytaj więcej w Money.pl
Duży strajk w Lufthansie. Odwołano setki lotów Początkowo piloci niemieckiej linii lotniczej protestować mieli tylko w środę. Ostatecznie jednak wydłużyli strajk do czwartku.
Lufthansa protestuje. Sprawdź, co z lotami Pasażerowie linii lotniczych Lufthansa muszą po raz kolejny uzbroić się w cierpliwość.
Szykuje się strajk pilotów Lufthansy. Jutro Piloci Lufthansy należą do najlepiej zarabiających pilotów na świecie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)