Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strajk pocztowców w Wielkiej Brytanii

0
Podziel się:

Spór o miejsca pracy, wynagrodzenia i obciążenie pracą, to główne powody akcji.

Strajk pocztowców w Wielkiej Brytanii
(mariosp/CC/Flickr)

Spór o miejsca pracy, wynagrodzenia, świadczenia emerytalne i obciążenie pracą, to główne powody rozpoczętej w sobotę akcji strajkowej pocztowców brytyjskiej królewskiej poczty (Royal Mail).

Członkowie związku zawodowego łącznościowców (Communication Workers Union - CWU) w Carrickfergus, Stockport, Boston oraz Hadfield w Derbyshire przystąpią do całodobowego strajku, co zakłóci też system doręczania poczty w innych regionach kraju.

Szeroką akcję strajkową zaplanowano też na najbliższy tydzień w Skegness, Huntingdon, Rochdale, Birmingham, Coventry, Middlesbrough, Isle of Wight oraz w Londynie.

We wrześniu CWU przeprowadzi głosowanie wśród 130 tys. członków w sprawie ogólnokrajowego strajku.

Według zastępcy sekretarza generalnego CWU Dave Warda, _ pocztowcy są bici ze wszystkich stron _, zaś deregulacja rynku usług pocztowych spowodowała, iż poczta znalazła się w trudniejszym położeniu, ponieważ prywatne firmy przejęły jej niektóre dochodowe usługi.

_ - Niezależnie od tego, czy w grę wchodzi wynagrodzenie, bezpieczeństwo pracy, obciążenie pracą, czy też pracowniczą godność, nasi członkowie obrywają ze wszystkich stron. Presja i stres w miejscu pracy sięgają szczytu. Z czasem musi się to odbić negatywnie na świadczonych usługach _ - powiedział Ward w wywiedzie dla agencji Press Association.

_ - Członkowie CWU nie chcą, by wynikiem nasilenia akcji strajkowej było uderzenie ich po kieszeni i paraliż usług doręczycielskich, ale nie widzą alternatywy dla głosowania ws. strajku o zasięgu ogólnokrajowym _ - dodał.

Ward zapowiada zarazem, iż akcja strajkowa zostanie odwołana, jeśli pracodawca przystąpi do rzeczowych rozmów ws. modernizacji usług pocztowych, płac i bezpieczeństwa zatrudnienia. Jego zdaniem pracodawca musi honorować zobowiązania emerytalne wobec pracowników mimo deficytu funduszu emerytalnego, a jeśli nie może tego zrobić, to odpowiedzialność za fundusz powinien przejąć rząd. Rząd jak dotąd unikał zaangażowania się w spór.

Rzecznik Royal Mail zaapelował do CWU o odstąpienie od strajku i współdziałanie w modernizacji rynku usług pocztowych w obliczu nasilającej się konkurencji. Rzecznik uważa też, iż strajk w okresie recesji, która dodatkowo zmniejszyła obroty poczty, jest szkodliwy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)