Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strajk w JSW odstraszy inwestorów?

0
Podziel się:

Zgodnie z zapowiedziami związkowców, wydobycie węgla ma zostać wznowione jutro rano, po pełnej dobie protestu.

Strajk w JSW odstraszy inwestorów?
(PAP/ Andrzej Grygiel)

W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpoczął się strajk, zorganizowany przez działające tam związki zawodowe. Zgodnie z zapowiedziami związkowców, wydobycie węgla ma zostać wznowione jutro rano, po pełnej dobie protestu.

Związki prowadzą spór zbiorowy z zarządem firmy, domagając się 10-procentowych podwyżek. Nie godzą się także na upublicznienie i prywatyzację firmy bez gwarancji zatrudnienia, zachowania praw pracowniczych oraz utrzymania dominacji Skarbu Państwa w spółce. Choć resorty skarbu i gospodarki ogłosiły takie gwarancje, związkowcy uważają ja za niewystarczające.

Rzecznik komitetu protestacyjnego, Piotr Szereda, potwierdzi, że zgodnie ze związkowymi zapowiedziami załoga żadnej z kopalń JSW nie zjechała na dół. Pracownicy gromadzą się w cechowniach i łaźniach na powierzchni; poranna zmiana uczestniczyła też w tzw. masówkach. O ósmej związkowcy zamierzają przedstawić bliższe informacje o przebiegu protestu podczas konferencji prasowej.

_ - Strajk rozpoczął się zgodnie z planem i objął wszystkie kopalnie spółki. Pracownicy biorą w nim udział mimo presji ze strony przedstawicieli zarządu i dyrekcji. Wśród załogi nie widać jednak niechęci do strajku - przeciwnie, widać, że nieprzypadkowo otrzymaliśmy w referendum ponad 95 proc. poparcia _ - powiedział Szereda.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t85180.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/referendum;w;jsw;gornicy;chca;strajku,119,0,809335.html) Referendum w JSW: Górnicy chcą strajku

Według niego, dyrekcje kopalń starają się utrudniać akcję. Jak mówił, przejawem tego jest np. pozbawienie związkowców dostępu do radiowęzła w kopalni Jas-Mos.

Informację o strajku potwierdził też wiceszef Solidarności w JSW, Roman Brudziński. _ - Górnicy nie przebierają się w ubrania robocze. Gromadzą się w cechowniach i uczestniczą w masówkach _ - powiedział.

Związki informują, że dziś pod ziemię zjeżdżają wyłącznie pracownicy bezpośrednio odpowiedzialni za utrzymanie bezpieczeństwa ruchu kopalni, czyli kilkadziesiąt osób na każdej zmianie.

Rzeczniczka JSW, Katarzyna Jabłońska-Bajer, powiedziała, że na razie trudno przedstawić kompletne informacje na temat przebiegu protestu w poszczególnych kopalniach - są one na bieżąco zbierane. Potwierdziła jednak, że produkcja węgla została wstrzymana.

Zaznaczyła, że pracownicy chcący podjąć pracę już w piątek wpisywali się na listy - otrzymają tzw. postojowe. Wielu górników wzięło w poniedziałek urlopy. Dyrekcje dostarczyły też związkom listy osób, które muszą zjechać na dół ze względów bezpieczeństwa.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t85180.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/skarb;panstwa;utrzyma;wiekszosc;w;jsw,105,0,805737.html) Skarb państwa utrzyma większość w JSW

JSW ma zadebiutować na giełdzie 30 czerwca. Ministerstwa skarbu i gospodarki oraz zarząd spółki, zapewniają, że Skarb Państwa zachowa dominację w firmie. Dają także co najmniej 5-letnie gwarancje zatrudnienia oraz zapewniają darmowe akcje spółki dla całej załogi. Zarząd firmy gotów jest także zgodzić się nawet na 10-procentowe podwyżki, uzależniając to jednak od przyjęcia motywacyjnego systemu wynagradzania.

Związki chcą także zagwarantowania dotychczasowych uprawnień pracowniczych; zarząd proponuje natomiast zmodyfikowany układ zbiorowy pracy, a resort skarbu zapewnia, że planowane wprowadzenie spółki na giełdę w zakresie praw pracowniczych na pewno nie spowoduje zmiany na gorsze.

Za protestem na tle płacowym oraz przeciwko upublicznieniu i prywatyzacji JSW opowiedziało się ponad 95 proc. głosujących w niedawnym związkowym referendum. Związkowcy zapowiadają, że w razie braku porozumienia kolejnym krokiem będzie zablokowanie wysyłki węgla z kopalń.

Przedstawiciele zarządu spółki przypominają, że za dzień strajku nie przysługuje wynagrodzenie, trzeba będzie również odrobić go do emerytury. Według dyrekcji, sporo górników wzięło w poniedziałek urlopy. Straty z powodu dobowego strajku szacuje się na ok. 30 mln zł - to przede wszystkim wartość niewydobytego w ciągu jednego dnia węgla. Spółka zapewnia, że nie zamierza utrudniać związkowych działań.

_ - Strajk, zgodnie z definicją, jest dobrowolnym powstrzymaniem się od pracy. Jeśli liderzy związkowi postanowili przejąć kontrolę nad działalnością firmy na jeden dzień - będziemy się temu przyglądać. My, od strony technicznej, na pewno nie dopuścimy do zniszczenia majątku _ - powiedział prezes JSW, Jarosław Zagórowski.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t79471.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/jsw;ma;zadebiutowac;30;czerwca;na;gpw,143,0,802447.html) JSW ma zadebiutować 30 czerwca na GPW

Związkowcy zapowiadają, że w czasie strajku będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na jeden z domów dziecka. W kopalni Budryk zaplanowano m.in. spotkanie z jedną z wdów górniczych, debatę naukowców, koncert piosenek strajkowych oraz wyjazd górników do stacji krwiodawstwa, gdzie mają honorowo oddać krew.

Ponadto każda kopalnia wybrała fundację, na którą każdy z oddelegowanych działaczy związkowych przekaże równowartość dniówki. Zgodnie z przepisami związkowcom przysługuje wynagrodzenia za dzień strajku, pozostałym pracownikom - nie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t74844.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/zdecydowali;przerwa;prace;na;dwa;dni,193,0,810177.html) Zdecydowali, przerwą pracę na dwa dni Za tydzień we wszystkich zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpocznie się strajk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t98288.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/grad;ta;oferta;odbije;sie;echem;na;swiecie,154,0,802458.html) Grad: Ta oferta odbije się echem na świecie 30 czerwca na giełdzie ma zadebiutować Jastrzębska Spółka Węglowa, a w drugiej połowie września dojdzie do wtórnej oferty publicznej akcji PKO BP.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)