Notowania

ryszard zbrzyzny
06.05.2011 14:12

Strajk włoski w KGHM - spowalniają pracę

Pracownicy bardzo skrupulatnie przestrzegają wszystkich instrukcji. To forma protestu w związku z konfliktem o podwyżki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe/kghm.pl)

Związkowcy rozpoczęli strajk, który polega na spowalnianiu pracy w kopalniach należących do KGHM Polska Miedź w Lubinie (dolnośląskie). Domagają się 300 zł podwyżek.

Związkowcy nie nazywają swego protestu strajkiem włoskim. Niemniej jednak, jak powiedział przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego Ryszard Zbrzyzny, pracownicy _ będą bardzo skrupulatnie przestrzegać wszystkich instrukcji bezpieczeństwa w pracy, które mają znaczenie, bardzo będą dbać o bezpieczeństwo pracowników _. Przewodniczący nie chciał wprost nazwać tej formy protestu _ strajkiem włoskim _, ale przyznał, że takie podejście bardzo spowolni pracę. Nie potrafił powiedzieć, jak długo związki zamierzają _ skrupulatnie podchodzić do pracy _.

Zbrzyzny pytany czy w takim razie wcześniej związki nie dbały o bezpieczeństwo pracowników, odpowiedział, że sam pracował pod ziemią i wie, że w pogoni za wydajnością, tonami urobku pobieżnie sprawdza się pewne normy. - _ Z reguły nic złego się nie dzieje, ale różnie bywa _ - mówił. Dodał, że związki wezwały też zarząd do kolejnej tury negocjacji.

Przewodniczący NSZZ _ Solidarność _ Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi Józef Czyczerski mówił podobnie jak Zbrzyzny o bardzo skrupulatnym podejściu do norm bezpieczeństwa, które od piątku będą przestrzegane i sprawdzane w spółce miedziowej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t124018.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/szygulski;zwiazkowiec;z;kghm;to;ma;klawe;zycie,255,0,823807.html) Szygulski: Związkowiec z KGHM to ma klawe życie
Tymczasem lubińska policja zatrzymała trzech mężczyzn w związku z czwartkową pikietą pod zarządem KGHM Polska Miedź. Prawdopodobnie jeszcze w piątek zatrzymani usłyszą zarzuty.

W czwartek około tysiąca związkowców protestowało przed siedzibą zarządu KGHM Polska Miedź. W trakcie pikiety doszło do przepychanek między najbardziej agresywnymi związkowcami a ochroną. Pikietujący rzucali w ochroniarzy m.in. puszkami z piwem. Ostatecznie związkowcom udało się sforsować zamknięte drzwi do budynku, ale nie weszli do środka. W budynku czekał kordon policji.

Zarząd KGHM Polska Miedź w stanowisku poinformował, że jego przedstawiciele próbowali się spotkać i porozmawiać ze związkowcami. Ponieważ jednak _ pikieta przerodziła się w agresywną demonstrację _, zakończono rozmowy z protestującymi. Cytowany w oświadczeniu spółki jej prezes Herbert Wirth przedstawił stanowisko zarządu wobec żądań płacowych. - _ Nie mam nic przeciwko temu, by za dobrą pracę płacić więcej. Jednak sprawiedliwie nie znaczy każdemu po równo _ - czytamy. Wirth przypomniał o złożonej wcześniej propozycji pakietu pracowniczego, który obejmuje też kwestie płacowe.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t138851.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/zbrzyzny;nikt;nie;rzucal;puszkami;z;piwem,74,0,823882.html) Zbrzyzny: Nikt nie rzucał puszkami z piwem!
Proponowana przez związkowców podwyżka stawek o 300 zł dla każdego pracownika - zdaniem zarządu - nie ma nic wspólnego z premiowaniem dobrej pracy. Ponadto _ w praktyce podniesienie stawek płacy zasadniczej o 300 zł oznacza podwyżkę dla każdego zatrudnionego średnio o niemal 11 tys. zł rocznie. W skali roku oznaczałoby konieczność poniesienia przez spółkę kosztów zdecydowanie przekraczających 200 mln zł _ - czytamy w stanowisku zarządu.

W przesłanym oświadczeniu Business Centre Club oraz Krajowa Izba Gospodarcza wyrazili _ głębokie zaniepokojenie instrumentalnym wykorzystywaniem strajku i innych akcji protestacyjnych jako środka wymuszania nieracjonalnych ekonomicznie i społecznie żądań związków zawodowych _.

_ Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nakazuje związkom zawodowym przy podejmowaniu decyzji o ogłoszeniu strajku brać pod uwagę współmierność żądań do strat związanych ze strajkiem (art. 17 ust. 3). Kryterium proporcjonalności wymaga stosowania przez związki zawodowe takich form dialogu, które są racjonalnie uzasadnione w określonym otoczeniu faktycznym i prawnym _ - zaznaczyło BCC i KIG.

Według organizacji pracodawców, _ strajk czy protest nie może być traktowany jako dozwolony środek nacisku na pracodawcę w walce o realizację wszystkich, nawet najbardziej wygórowanych, nieuzasadnionych czy nieracjonalnych roszczeń pracowniczych _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t138863.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/zarabiaja;dwie;srednie;krajowe;ale;im;malo,189,0,823741.html) Zarabiają dwie średnie krajowe, ale im mało Związkowcy z KGHM zapowiadają strajk włoski. Domagając się podwyżek stoczyli bitwę z policją. Premier pogroził im prokuratorem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t137647.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/gornicy;z;jsw;zarabiaja;6;8;tys;zl;miesiecznie;chca;podwyzek,18,0,814098.html) Górnicy z JSW zarabiają 6,8 tys. zł miesięcznie. Chcą podwyżek Poza wyższymi pensjami, strajkujący z Jastrzębskiej Spółki Węglowej domagają się wieloletnich gwarancji zatrudnienia. Już teraz przysługuje im szereg innych przywilejów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t46455.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/w;kghm;rzucali;puszkami;z;piwem;i;taranowali;drzwi,208,0,823504.html) W KGHM rzucali puszkami z piwem i taranowali drzwi Kilkuset związkowców domaga się 300 złotych podwyżki dla każdego z pracowników. Średnia płaca w KGHM wynosi 9031 złotych.
Tagi: ryszard zbrzyzny, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz