Notowania

strajk na kolei
22.12.2011 15:15

Strajku na kolei nie będzie

Związkowcy spotkali się z samorządowcami i ludźmi z resortu. Doszło do porozumienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(faxepl/CC/Flickr)

Kolejarska Solidarność nie będzie strajkować i wróci do rozmów ze stroną rządową i samorządami - poinformował dziś związek. To efekt dzisiejszego spotkania związkowców z wiceministrem transportu Andrzejem Masselem i przedstawicielami samorządów.

Dziś doszło do spotkania przedstawicieli resortu transportu, samorządów i kolejowych związków zawodowych poświęcone sytuacji na kolei. Jak informują związkowcy, na spotkaniu doszło do porozumienia.

_ - Wiceminister Massel i przedstawiciel samorządowców, marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz zobowiązali się, że w drugiej połowie stycznia na posiedzeniu szczytu kolejowego przedstawią nam swoje kompleksowe wizje funkcjonowania przewozów pasażerskich w Polsce, czyli spełnili nasze główne żądanie, od realizacji którego uzależnialiśmy wznowienie akcji strajkowej w Przewozach Regionalnych _ - poinformował szef kolejarskiej Solidarności Henryk Grymel.

W połowie grudnia działacze związkowi zagrozili, że jeszcze przed świętami mogą zastrajkować. Decyzję, czy podejmą protest, uzależniali od tego, czy resort transportu przedstawi im kompleksową wizję funkcjonowania przewozów pasażerskich w Polsce. Chodziło głównie o warunki funkcjonowania Przewozów Regionalnych - największego polskiego pasażerskiego przewoźnika kolejowego. Spółka boryka się z wielomilionowymi długami. Ostatnio marszałkowie województw, do których należy przewoźnik, podjęli decyzję o podzieleniu go na mniejsze firmy.

W połowie sierpnia tego roku związkowcy zorganizowali 24-godzinny strajk i zatrzymali niemal wszystkie z ok. 2,7 tys. pociągów Przewozów Regionalnych. Do kolejnego zatrzymania już nie doszło, bo zarząd spółki i związkowcy zawarli pod koniec sierpnia porozumienie.

Ustalono m.in., że pracownicy spółki - oprócz podwyżki w wysokości średnio 120 zł, którą dostali w sierpniu br. - otrzymają jeszcze średnio o 130 zł więcej od lipca 2012 r. i o 30 zł więcej od początku 2013 r. Ustalono także, że do połowy września ówczesny minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zwoła szczyt kolejowy. Szczyt został zwołany, ale pracujące od kilku miesięcy zespoły robocze nie wypracowały do tej pory ostatecznych stanowisk.

Czytaj więcej o kondycji kolei
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t154740.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/to;niemal;pewne;przewozy;regionalne;zbankrutuja;co;dalej,6,0,892678.html) To niemal pewne, Przewozy Regionalne zbankrutują. Co dalej? Spółka przetrwa najwyżej półtorej roku. Rękę do jej upadku przyłożą samorządowcy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t97437.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/premier;pawlak;wie;jak;uzdrowic;polska;kolej;wolny;rynek;jej;nie;sluzy,2,0,892674.html) Pawlak wie jak uzdrowić kolej. Ma być jedna? Bałagan na kolei nie powinien mieć miejsca - uważa minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dodał, że strajk w Przewozach Regionalnych jest dowodem na to, że nie wszędzie sprawdza się model liberalnego rynku.
Tagi: strajk na kolei, kolej, strajk, pkp, styczeń, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz