- uważa Aleksander Kwaśniewski.
W czwartek w Pałacu prezydenckim zakończyła się 2-dniowa konferencja 'Strategia rozwoju Polski u progu XXI wieku'. W konferencji zorganizowanej z inicjatywy prezydenta przy współpracy Komitetu Prognoz Polska 2000+ uczestniczyło prawie 200 przedstawicieli świata nauki, polityki i życia gospodarczego.
Wzrost gospodarczy pozwoli na odrobienie opóźnień cywilizacyjnych i będzie odpowiedzią na takie problemy jak bezrobocie - mówił Kwaśniewski podsumowując konferencję.
Zdaniem prezydenta, tylko zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki pozwoli na jej dalszy rozwój. Kwaśniewski deklarował całkowite poparcie dla tych działań, które umożliwią otwartość i dostępność systemu edukacyjnego w Polsce.
Według szefa doradców ekonomicznych prezydenta Marka Belki, w ciągu następnych 5 lat nakłady na edukację powinny wzrosnąć od 3-5 proc. PBK. Jednak Belka uważa, że powinno to następować stopniowo - od 1 do 3,5 proc. w pierwszym okresie.
Zdaniem Kwaśniewskiego, integracja Polski z Unią Europejską będzie 'swoistym filtrem' naszego uczestnictwa w nieodwracalnych - jak mówił - procesach globalizacji.
'Wydaje się, że jest możliwość osiągnięcia na dobrych warunkach uczestnictwa w Unii w realnym, nieodległym terminie' - mówił prezydent.
Według Kwaśniewskiego, 'znakiem firmowym' Polski w procesach globalizacji może być nasza rola w regionie jako kraju 'eksportu stabilizacji i demokracji'.
Według uczestników konferencji, zmniejszenie bezrobocia w Polsce można uzyskać m.in. poprzez obniżenie stóp procentowych, ulgi inwestycyjne, politykę proeksportową oraz rozwój budownictwa i małych firm.
Profesor Mieczysław Kabaj ostrzegał, że w ciągu najbliższych pięciu lat na rynek pracy wkroczy prawie 3,5 mln młodych ludzi. Tymczasem w ostatnich trzech latach ubyło blisko pół miliona miejsc pracy. Najgorszy - zdaniem profesora - był rok 2000, kiedy rynek pracy zmniejszył się, według różnych szacunków, o 480-700 tys. miejsc.
Kabaj podkreślał, że tylko wzrost inwestycji poprzez tworzenie nowych miejsc pracy może skutecznie rozwiązać problem bezrobocia. Według profesora, trzy lata temu inwestycje w Polsce wzrastały średnio o 15-20 proc. - w ub.r. natomiast spadły prawie do zera.
Kabaj uważa, że bezrobocie powinno stać się dla polskich ekonomistów i polityków problemem numer jeden do rozwiązania w najbliższych latach.
Wszystkie materiały konferencji, jak i raport nt. strategii zostaną opublikowane.