Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strzelanina w USA: Obama za kontrolą broni palnej

0
Podziel się:

Po raz pierwszy od masakry w Aurorze, gdzie w piątek szaleniec zastrzelił w kinie 12 osób, prezydent opowiedział się za restrykcjami w dostępie do broni.

Strzelanina w USA: Obama za kontrolą broni palnej
(PAP/EPA)

Prezydent Barack Obama wezwał do wprowadzenia _ zdroworozsądkowych _ sposobów kontroli dostępu do broni palnej i walki z przemocą w biednych murzyńsko-latynoskich dzielnicach wielkich miast. Apel był częścią kampanii wyborczej adresowanej do Afroamerykanów.

Obama przemawiał wczoraj w Nowym Orleanie na dorocznej konferencji Krajowej Ligi Miast, organizacji zrzeszającej działaczy mniejszości etniczno-rasowych, zamieszkałych głównie w wielkich metropoliach.

Po raz pierwszy od masakry w Aurorze w stanie Kolorado, gdzie w ubiegły piątek szaleniec zastrzelił w kinie 12 osób, prezydent opowiedział się za restrykcjami w dostępie do broni.

Podkreślił, że popiera prawo Amerykanów do posiadania broni, ale zaapelował do Kongresu o uchwalenie ograniczeń w sprzedaży broni automatycznej, aby uniemożliwić jej nabywanie osobom psychicznie niezrównoważonym.

Jak powiedział, restrykcje takie _ nie powinny budzić kontrowersji, powinny być zgodne ze zdrowym rozsądkiem _.

James Holmes, sprawca masakry w Aurora, zabił swe ofiary za pomocą automatycznego karabinu wojskowego, który kupił bez trudności. Przybywa dowodów, że cierpiał na chorobę psychiczną.

Przemówienie Obamy w Nowym Orleanie zapowiadano początkowo jako wyraz jego troski o sytuację Afroamerykanów - jego najbardziej lojalnego elektoratu.

W wyborach w 2008 r. w ponad 90 procentach głosowali oni na Obamę, pierwszego w dziejach czarnoskórego kandydata z realnymi szansami na Biały Dom. Ostatnio pojawiły się sygnały, że część Afroamerykanów, rozczarowanych Obamą, może w tegorocznych wyborach pozostać w domu.

W swym wystąpieniu prezydent ogłosił nowy program pomocy edukacyjnej dla Murzynów, aby zwiększyć ich rekrutację na wyższe studia i poprawić ich wyniki w nauce. Wspomniał o zwiększeniu nakładów na dotacje dla uniwersytetów powołanych do kształcenia czarnych.

Podkreślił też, że kontrola broni palnej jest potrzebna, by zmniejszyć skalę przemocy z jej użyciem. Jest ona plagą wielkomiejskich dzielnic nędzy i patologii społecznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Po masakrze w kinie masowo kupują broń Masakra w Kolorado nie wywołała w USA narodowej dyskusji na temat ograniczenia dostępu do broni.
Wypowiedź Obamy po masakrze w kinie Barack Obama mówił podczas wiecu partyjnego w Waszyngtonie, że być może przyczyna tej tragedii nigdy nie zostanie poznana.
Masakra na premierze "Batmana". 12 ofiar 12 osób zginęło, 38 jest rannych. Policja ma już podejrzanego. To 24-latek.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)