Notowania

obywatele do senatu
19.08.2011 17:59

Stuhr będzie twarzą Obywateli do Senatu

Według Jerzego Stuhra inicjatywa Obywatele do Senatu daje szansę, by samorządy, jeśli zdobędą w Senacie reprezentację, mogły wpływać na ustawodawstwo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Bednarczyk)

Jerzy Stuhr będzie w kampanii wyborczej namawiał do głosowania na kandydatów Obywateli do Senatu. - _ Najbardziej podoba mi się, że to inicjatywa odpartyjniona _ - mówił aktor i reżyser podczas konferencji prasowej w Krakowie.

Stuhr podkreślił, że sam nie zamierza kandydować do Senatu, ale _ obiema rękami _ udziela swojego poparcia Unii Prezydentów Miast _ Obywatele do Senatu _.

- _ Będę swoją twarzą, osobą agitował za tą inicjatywą, ponieważ jest to w ostatnim czasie jedyna inicjatywa, pod którą mogę się podpisać _ - powiedział aktor.

Jerzy Stuhr zaznaczył, że nigdy nie miał ciągot do żadnych _ partyjnych przynależności _. - _ Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś miał mnie zmusić do jakiejś dyscypliny, poza małżonką, dyrektorem teatru albo reżyserem _ - mówił Stuhr.

- _ Ta inicjatywa daje ujście ciągle drzemiącej we mnie postawy obywatelskiej _ - powiedział aktor. - _ Podoba mi się w tym projekcie i to, że ci, którzy to wymyślili nie mogą startować. Wszyscy kandydaci, którzy jutro się wyłonią, muszą być bezpartyjni. To piękne _ - dodał.

Według Stuhra inicjatywa Obywatele do Senatu daje szansę, by samorządy, jeśli zdobędą w Senacie reprezentację _ o jakiej sobie marzymy _, mogły wpływać na ustawodawstwo. Dodał, że jedynym z priorytetów Obywateli do Senatu jest edukacja i nauka, czyli sprawy które są mu bliskie, a na listach Obywateli są ludzie mu znani, jak były rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Luty.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t131983.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pjn;wesprze;ludzi;dutkiewicza;bez;sojuszu,167,0,870567.html) PJN wesprze ludzi Dutkiewicza. Bez sojuszu
Jerzy Stuhr mówił, że pierwszy o poparciu Obywateli do Senatu rozmawiał z nim prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiedział, że Obywatele do Senatu nie będą tworzyli komitetu honorowego, ale _ każde poparcie będzie bardzo mile widziane _. Dodał, że nic nie wie o tym, by trwały zabiegi o uzyskanie dla kandydatów ruchu poparcia byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Majchrowski mówił, że Obywatele do Senatu, choć są ruchem opartym o samorządy terytorialne, korzystają także z doświadczeń samorządów gospodarczych, społecznych, kulturalnych i zawodowych. Jak podkreślił, celem tej inicjatywy jest przekształcenie Senatu _ w izbę o innym charakterze niż obecnie _.

- _ Chcielibyśmy, aby Senat był pozbawiony plakietki partyjności. Aby decyzje, które tam zapadają i te, które są w Senacie konsultowane i opiniowane nie miały na sobie stempla partyjnego, to znaczy, żeby nie decydował o tym ten sam krąg ludzi w postaci kierownictwa partyjnego _ - podkreślił Majchrowski.

Jak mówił, Obywatelom do Senatu zależy na zmianie szeregu ustaw, przede wszystkim ustaw dotyczących finansów publicznych (nie tylko finansów samorządów).

Użyteczne informacje:[

Baza polityków w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/politycy/ )Majchrowski nie chciał zdradzić nazwisk kandydatów popieranych przez OdS w Krakowie. Według informacji uzyskanej przez PAP z wiarygodnego źródła będą to: były senator PO Paweł Klimowicz i rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie prof. Włodzimierz Roszczynialski.

Unia Prezydentów Miast _ Obywatele do Senatu _ to inicjatywa zawiązana m.in. przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza oraz prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Inicjatorzy ruchu Obywatele do Senatu deklarują, że poprą niezależnych, ponadpartyjnych kandydatów, których łączy stosunek do samorządności, a nie światopogląd.

Obywatele do Senatu kompletują obecnie listę kandydatów do około 60 okręgów. Oficjalnie lista kandydatów zostanie przedstawiona w sobotę na warszawskiej konwencji wyborczej ruchu.

W środę swój start do Senatu zadeklarowali: ekonomista prof. Krzysztof Rybiński, karnista i poseł niezrzeszony prof. Marian Filar, były rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Luty oraz rektor Politechniki Koszalińskiej prof. Tadeusz Krzyżyński. Z informacji PAP wynika ponadto, że pewne miejsce na listach ruchu mają: były senator PO Tomasz Misiak oraz szef BCC Marek Goliszewski.

O inicjatywie Obywatele do Senatu więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t117117.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dutkiewicz;samorzadowcy;do;senatu,60,0,866364.html) Dutkiewicz: Samorządowcy do Senatu Dutkiewicz, Rybiński i Goliszewski - inicjują nowy ruch społeczny zmierzający do wystawienia samorządowców jako kandydatów do Senatu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t124018.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/tusk;i;kaczynski;wyladuja;w;wiezieniu;jesli;uda;sie;dutkiewiczowi;,61,0,886333.html) Tusk i Kaczyński wylądują w więzieniu? Jeśli uda się Dutkiewiczowi... Paweł Szygulski pyta o przyszłość partii politycznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/177/t154033.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/to;po;powinna;mi;proponowac;start;do;senatu,112,0,886640.html) To PO powinna mi proponować start do Senatu Tomasz Misiak mówi, że partia do której należał nie zachowała się honorowo.
Tagi: obywatele do senatu, jerzy stuhr, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz