Notowania

przedszkola
10.02.2010 13:57

Subwencje dla przedszkoli, ruszyła akcja poparcia

Mniej zamożne gminy nie stać na finansowanie przedszkoli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alenkasm/Dreamstime)

Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna akcję zbierania podpisów pod ustawą dotyczącą upowszechnienia wychowania przedszkolnego. Związek postuluje objęcie wychowania przedszkolnego subwencją oświatową.

Szef ZNP Sławomir Broniarz tłumaczył, że obecnie przedszkola finansowane są ze środków własnych samorządów, co powoduje, że w wielu gminach, szczególnie tych mniej zamożnych, nie ma nadal przedszkoli.

Gdyby placówki zostały objęte subwencją gminy otrzymywałyby z budżetu państwa pieniądze na zapewnienie edukacji przedszkolnej każdemu dziecku, tak jak jest w przypadku nauki w szkole.

ZNP proponuje również, aby prawo do wychowania przedszkolnego miały dzieci już od drugiego roku życia. Dziś mają je maluchy w wieku 3-5 lat. Zdaniem ZNP i popierających związek organizacji jak Porozumienie Kobiet 8 Marca, Fundacja Feminoteka czy Partia Zielonych takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla rodzin, a szczególnie matek chcących wrócić do pracy.

W 2008 roku ZNP zebrał ponad 200 tysięcy podpisów pod podobnym projektem, jednak posłowie nie zgodzili się na wprowadzenie jego najważniejszych założeń dotyczących sposobu finansowania przedszkoli.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Firmy łatwiej założą przyzakładowe przedszkola ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/firmy;latwiej;zaloza;przyzakladowe;przedszkola,202,0,251082.html )
* [ Jak założyć przedszkole? ]( http://www.iwoman.pl/na-serio/inews/iwoman;jak;zalozyc;przedszkole,136,0,573832.html )

Tagi: przedszkola, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz