Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Sueddeutsche Zeitung" sceptycznie o pakcie fiskalnym

0
Podziel się:

-Berlin uparcie trzyma się tylko części prawdy: restrykcyjnych oszczędności - pisze bawarski dziennik.

"Sueddeutsche Zeitung" sceptycznie o pakcie fiskalnym
(PAP/EPA)

Korzyści z przeforsowanego przez Niemcy paktu fiskalnego są sporne, a UE powinna intensywniej zająć się rozwiązywaniem problemu ogromnych przepaści między gospodarkami poszczególnych państw - ocenia dzisiaj niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _.

Na zdjęciu Angela Merkel, kanclerz Niemiec

_ Berlińska mantra od początku kryzysu brzmi: gdyby tylko wszyscy byli tacy, jak Niemcy, gdyby oszczędzali i przestrzegali reguł, to euro mogłoby funkcjonować. Prawie wszyscy oprócz Niemców wiedzą już, że to się nie zgadza. To tylko połowa prawdy _ - pisze gazeta.

_ Jak wiadomo, europejska waluta choruje nie tylko z tego powodu, że członkowie strefy euro niesolidnie gospodarowali, albo wprost fałszowali statystyki. Nie udało się też znaleźć sposobu na ograniczenie ogromnych różnic w bilansach gospodarczych, czyli na zmniejszenie przepaści między poszczególnymi gospodarkami narodowymi. Dzięki euro, niskim odsetkom i własnym reformom Niemcom wiedzie się względnie dobrze, podczas gdy pewne kraje, które zawsze przestrzegały reguł budżetowych, jak Hiszpania, są w nadzwyczaj złej sytuacji _ - zauważa dziennik.

Według komentatora gazety, ten stan da się zmienić tylko w drodze prawdziwej politycznej integracji, w tym wprowadzenia możliwości interwencji UE w narodowe budżety, politykę podatkową i socjalną. _ A od tego UE jest jeszcze daleko. Teraz, zamiast starać się jakoś walczyć z tymi wspomnianymi przepaściami - poprzez zachęty fiskalne, inwestycje, inną politykę płacową czy europejski plan Marshalla - Berlin uparcie trzyma się tylko części prawdy: restrykcyjnych oszczędności. Dlatego przeforsowano pakt fiskalny, którego korzyści są sporne _ - pisze _ Sueddeutsche Zeitung _.

_ Zbyt długo niemiecka opinia publiczna ślepo popierała swój rząd w czasie kryzysu, bo Niemcom dobrze się wiedzie. Najwyższy czas, by intensywnie i w sposób bardziej surowy niż do tej pory sprawdzić strategię (kanclerz) Angeli Merkel. Bo istnieje alternatywa _ - ocenia bawarski dziennik.

Gazeta pisze również, że zamiast o pakcie fiskalnym szefowie państw i rządów na wczorajszym szczycie UE powinni raczej rozmawiać o sytuacji zagrożonej plajtą Grecji. Według komentatora _ Sueddeutsche Zeitung _, propozycja Berlina, by ustanowić _ komisarza budżetu _ dla Grecji z prawem wetowania większych wydatków państwa, była _ politycznie niedorzeczna _, zniszczyłaby zaufanie Greków do demokracji i byłaby _ programem pomocowym dla ekstremistów wszelkiej maści _.

Czytaj więcej o pakcie fiskalnym w Money.pl
"Europa zakładnikiem ambicji Sarkozy'ego". Ostro o szczycie Sytuacja nie jest idealna, ale jesteśmy w grze - tłumaczą się politycy PO.
Politycy niemal zgodni. W jakiej sprawie? Jutro unijni liderzy będą decydować o kształcie paktu, który ma nałożyć dyscyplinę finansową na kraje strefy euro.
Decydująca rozgrywka ws. strefy euro. Kiedy? Premier Włoch Mario Monti spodziewa się, że na poniedziałkowym szczycie UE zapadną wiążące decyzje ws. _ systemu dyscypliny finansów publicznych _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)