Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkp
29.10.2005 02:10

Superszybka kolej w Polsce?

Superszybka kolej ma połączyć Warszawę, Łódź i Poznań. Pociągi rozwijałyby prędkość ponad 300 kilometrów na godzinę. Przewidywany koszt to 3 miliardy euro.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Gazeta Wyborcza" pisze o projekcie wybudowania w Polsce superszybkiej kolei. Ma ona połączyć Warszawę, Łódź i Poznań. Pociągi rozwijałyby prędkość ponad 300 kilometrów na godzinę. Przewidywany koszt to 3 miliardy euro. Część pieniędzy ma pochodzić z funduszy europejskich.

Inwestycję planuje PKP Polskie Linie Kolejowe, firma Grupy PKP zajmująca się infrastrukturą kolejową. Nie będzie to modernizacja istniejących linii - jak to się dzieje na trasie Warszawa - granica z Niemcami, czy Wrocław-Katowice.

Za sześć lat ruszy budowa nowych tras przystosowanych do jazdy pociągów z prędkością powyżej 300 kilometrów na godzinę, a nie jak dotychczas maksymalnie 160 na godzinę - pisze "Gazeta Wyborcza".

Pociągi będą jeździć z prędkością porównywalną z francuską koleją TGV i będą szybsze od niemieckich ICE. Podróż z Warszawy do Łodzi będzie trwała zaledwie 45 minut. Z Wrocławia do stolicy dojedziemy w godzinę i 40 minut, podobnie jak z Poznania.

Według "Gazety Wyborczej" prawdopodobieństwo, że taka superszybka kolej powstanie jest bardzo duże. Przed tygodniem Komitet Sterujący przy Ministerstwie Infrastruktury przyjął wniosek o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego tzw. studium wykonalności tej linii. Jej budowa znalazła się także w projekcie Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013.

Tagi: pkp, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz