Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Susza pustoszy pola. Żywność podrożeje?

0
Podziel się:

70 proc polskich gmin już ucierpiało. Najgorzej jest w Wielkopolsce i na Kujawach.

Susza pustoszy pola. Żywność podrożeje?
(PAP/Mirosław Trembecki)

- _ Klęska dotyka już prawie 70 proc. gmin w kraju i ok. 60 proc. gruntów ornych _- wynika z najnowszego komunikatu Zakładu Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki IUNG-PIB w Puławach.

- _ W stosunku do początku lipca liczba gmin, w których wystąpiła susza zwiększyła się o dalsze 3,3 proc., a obszar gruntów ornych objętych suszą powiększył się o 5,4 proc _ - wynika z najnowszego raportu.

Według ekspertów z Puław susza występuje na glebach wszystkich kategorii.

_ - Susza wyraźnie rozszerzyła się w kierunku wschodnim i południowo- wschodnim, zwiększając swój zasięg o nowe powierzchnie w województwach: podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim oraz o północne krańce województwa podkarpackiego _ - napisano w raporcie.

_ - Obszarami najbardziej dotkniętymi suszą są nadal Wielkopolska i Kujawy, obszar głębokiej suszy zatoczył jeszcze większy krąg wokół Poznania od kilku km (10 dni temu) do ok. 100 km obecnie. Do obszarów szczególnie zagrożonych należy też północno-zachodnia część województwa łódzkiego. Jedynie Polska południowa i południowo-wschodnia zagrożona jest suszą w niewielkim stopniu _ - podkreślają autorzy komunikatu.

| SUSZA W CAŁEJ POLSCE |
| --- |
| Z raportu wynika, że susza wystąpiła w 15 województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko- pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, łódzkim oraz w północnej części podlaskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz na północno-zachodnich krańcach woj. lubelskiego i podkarpackiego. Susza nie występuje jedynie w województwie małopolskim. |

Minister rolnictwaMarek Sawickisądzi, że pomimo suszy w Polsce ceny żywności nie wzrosną mocno, gdyż niższe plony uzupełnione zostaną importem.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)