Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Susza w USA. Kanada obawia się wzrostu cen żywności

0
Podziel się:

Tegoroczny wzrost cen żywności w Kanadzie może wynieść nawet 3,5 proc., a w przyszłym roku - kolejne 3 do 4 proc.

Susza w USA. Kanada obawia się wzrostu cen żywności
(suburbanbloke/CC/Flickr)

Tegoroczny wzrost cen żywności w Kanadzie może wynieść nawet 3,5 proc., a w przyszłym roku - kolejne 3 do 4 proc. - szacują analitycy. Wszystko z powodu suszy w USA, a także częściowo w Kanadzie.

Katastrofalna susza w USA, największa od lat 50. XX w., przekłada się na znaczący spadek plonów soi i kukurydzy. Jak podkreślają analitycy w kanadyjskich mediach, uprawy tych roślin mają wpływ na cały rynek żywności, od płatków kukurydzianych do mięsa - ponieważ zwierzęta karmi się kukurydzą.

Amerykańska National Climatic Data Center podawała też, że z powodu suszy drzewa tracą liście, a farmerzy likwidują stada zwierząt. Także w Kanadzie hodowcy sprzedają zwierzęta, obawiając się wzrostu cen paszy. Dotyczy to nie tylko bydła, a także stadnin. Hodowcy koni przewidują problemy z pozyskaniem siana w przyszłości. Jak sygnalizują kanadyjskie media, zwiększona podaż zwierząt na aukcjach sprawia, że ceny spadły nawet o kilkanaście procent.

Rząd federalny dysponuje możliwościami pomocy dla farmerów poszkodowanych przez suszę. Na razie jednak Ottawa nie ogłosiła żadnych decyzji w tej sprawie. Natomiast za zbieranie funduszy pomocowych dla rolników wzięły się społeczności lokalne. Jak informowała telewizja CBC, organizatorzy kilku lokalnych targów rolnych w prowincjach Ontario i Quebec postanowili zbierać pieniądze od osób odwiedzających targi.

W Kanadzie już widać, jak pierwsze efekty suszy zaczynają się przekładać na ceny żywności. Kilka dni temu największa w kraju sieć barów kawowych, Tim Hortons, podniosła ceny niektórych ciastek i kanapek. W tym samym czasie Maple Leaf Foods Inc., firma z branży mięsnej, ostrzegła, że z powodu suszy ceny żywności wzrosną w przyszłym roku, a być może także w następnym - przypomniała agencja "The Canadian Press". Z kolei, jak sygnalizowały media na Wyspie Księcia Edwarda, której susza nie dotknęła, po kilku latach stabilnych cen farmerzy już spodziewają się dalszego wzrostu cen kukurydzy. Na razie ceny w porównaniu z sytuacją z początku roku wzrosły o połowę, z 200 dolarów kanadyjskich za tonę do 300. Ceny soi wzrosły ostatnio w ciągu miesiąca z 400 do 500 dolarów kanadyjskich za tonę.

Susza będzie miała też wpływ na rynek zbóż. Z początkiem sierpnia zakończył po kilkudziesięciu latach działalność mający olbrzymi wpływ na ceny monopolista w handlu kanadyjskim zbożem - Wheat Board. Obecnie farmerzy nie muszą korzystać z usług tej organizacji, by sprzedawać swoje plony; mogą sprzedawać zboże temu, kto oferuje najwyższą cenę. Analitycy oczekują, że ze względu na suszę w USA oraz niskie plony zbóż w Rosji w tym roku kanadyjscy farmerzy zbożowi będą mogli dobrze zarobić.

Według danych urzędu statystycznego, Statistics Canada, ceny żywności w Kanadzie wzrosły od czerwca ub.r. do czerwca br. o 2 proc. Ceny mięsa - o 4,6 proc., ceny produktów mleczarskich i jajek - o 1,1 proc., a ceny produktów zbożowych i wypieków - o 1,7 proc. Wskaźnik inflacji CPI (cen konsumenckich) wzrósł w tym okresie o 1,5 proc. Wskaźnik inflacji bazowej (z wyłączeniem cen najbardziej zmiennych) obliczany przez bank centralny Kanady wzrósł w tym czasie o 2 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Ekstremalna susza w USA. Co z cenami? Ekstremalna susza nasila się w kilku stanach amerykańskiego Środkowego Zachodu.
Tak wielkiej klęski w USA jeszcze nie było Amerykańskich farmerów dotykają skutki panującej suszy, już określanej mianem największej w historii Stanów Zjednoczonych.
Susza winduje ceny zbóż. Modlą się deszcz Według dotychczasowych szacunków, tegoroczna susza zniszczyła już 5,3 mln hektarów zasiewów, co stanowi 12 proc. powierzchni przeznaczonej na uprawę roślin.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)