Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Świąteczne kupowanie - liczy się cena, nie jakość

0
Podziel się:

Dla 78 proc. osób kupujących żywność najważniejsza jest cena. Mimo że w okresie przedświątecznym kupujemy "na czas", to zwracamy też uwagę na datę ważności kupowanych artykułów spożywczych.

Świąteczne kupowanie - liczy się cena, nie jakość
(Money.pl/Bartek Chochołowski)

*Dla 78 proc. osób kupujących żywność najważniejsza jest cena. Mimo że w okresie przedświątecznym kupujemy "na czas", to zwracamy też uwagę na datę ważności kupowanych artykułów spożywczych - dla około 70 proc. jest to ważny czynnik przy wyborze towaru. *

Tak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Pozostałe kwestie, nie zaprzątają już głowy większości klientów. Tylko 15 proc. nas zwraca uwagę na skład lub metodę produkcji. Często to wynik trudności związanych ze zrozumieniem lub też wykorzystaniem informacji zawartych na opakowaniu towaru.

_ Kupując żywność podlegamy ochronie prawnej - o czym wielu nie pamięta. Sprzedawca odpowiada za informacje, których udziela oraz za zgodność towaru z umową. Składając reklamację żywności należy pamiętać, że trzeba to zrobić niezwłocznie po stwierdzeniu nieprawidłowości. _

Przy zakupie produktów żywnościowych nadal marka ma drugorzędne znaczenie, tylko 40 proc. z nas kieruje się nią przy zakupie kawy czy herbaty, a 30 proc. wybierając mięsa i wędliny.

Ponadto część z nas nie ma dobrych doświadczeń konsumenckich związanych z jakością zakupów. Jak wynika z badań, co dziesiątemu konsumentowi w ciągu ostatnich kilku miesięcy sprzedano nieświeże artykuły spożywcze.

Z badań wynika, że z prawa do reklamacji nie korzystamy głównie z powodu niskiej wartości wadliwych towarów - aż 45 proc. badanych przyznaje, że nie dochodziło swoich roszczeń, ponieważ uważa, że im się to nie opłaca. W dochodzeniu swoich praw dużym utrudnieniem dla wielu konsumentów jest niemożliwość udowodnienia zakupu. Brak paragonu, to ciągle jeden z czynników, który utrudnia skorzystanie z reklamacji artykułów spożywczych.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)