Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Światowe Dni Młodzieży dadzą zarobić

0
Podziel się:

Z danych Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że oferta turystyki religijnej budzi zainteresowanie w Ameryce Południowej, USA, Irlandii, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech i na Węgrzech.

Światowe Dni Młodzieży dadzą zarobić
(closelyobserved.com/CC/Flickr)

_ W branży turystycznej już widać zainteresowanie tą imprezą _- mówił w Krakowie wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Bartłomiej Walas.Spotkanie młodych z papieżem Franciszkiem w lipcu 2016 r.

_ Już teraz obserwujemy zainteresowanie w Niemczech i w USA Światowymi Dniami Młodzieży _ - mówił Walas. Dodał, że touroperatorzy jak najszybciej chcieliby otrzymać konkretne informacje, które ułatwią im rezerwację przelotów i noclegów.

Władze Krakowa i Małopolski liczą, że liczba turystów zainteresowanych ofertą religijną wzrośnie w przyszłym roku po kanonizacji Jana Pawła II. _ W promocji Krakowa i Małopolski już teraz mocno akcentujemy aspekt turystyki religijnej. Widzimy, że postać Jana Pawła II, który jednoczył ludzi różnych pokoleń, zwiększa zainteresowanie naszą ofertą _ - mówił dyrektor Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta Krakowa Marcin Kendefer.

Dodał, że Kraków i Małopolska mają odpowiedni potencjał, w województwie jest ok. 120 sanktuariów o różnej sile oddziaływania, w tym miejsca o randze międzynarodowej, takie jak Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach czy Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. W samym Krakowie jest 20 kościołów z grobami dziewięciu świętych, siedmiu błogosławionych i ośmiu kandydatów na ołtarze.

W sierpniu br. w głównych centrach religijnych Europy (Wiedeń, Loreto, Fatima, Santiago de Compostela, Lisieux) zorganizowano akcję promocyjną Krakowa i Małopolski z wykorzystaniem Mobilnego Muzeum Jana Pawła II, już wówczas pokazywano w nim film zapowiadający Światowe Dni Młodzieży 2016. Uruchomiony został także portal internetowy prezentujący w sześciu językach ofertę religijną Małopolski.

Zdaniem prof. Antoniego Jackowskiego z UJ, turystyka religijna to segment ruchu turystycznego, który nie maleje i nie poddaje się kryzysowi. _ Wszędzie, gdzie są ośrodki kultu religijnego, ta turystyka wzrasta. Wynika to z potrzeb ludzi, którzy chcą pewne rzeczy przemyśleć, szukają też odnowy duchowej _ - powiedział dziennikarzom Jackowski. Dodał, że coraz wyższe są wymogi turystów, którzy pielgrzymując do miejsc kultu szukają noclegów w dobrym standardzie, sprawnej komunikacji, ciekawych publikacji. _ Sądzę, że na Światowe Dni Młodzieży może przybyć ok. 3 mln osób. To będzie pierwsze takie wielkie spotkanie po kanonizacji Jana Pawła II, który był inicjatorem tych dni _ - mówił Jackowski.

Według danych Polskiej Organizacji Turystycznej, w 2012 r. do Polski przyjechało 14,8 mln turystów z zagranicy. Od 2 do 4 proc. z nich, w zależności od narodowości, jako motywację przyjazdu wskazało cel religijny. Kraków odwiedziło w zeszłym roku 8,95 mln gości, z czego 5,6 proc. jako powód przyjazdu wskazało cel religijny (wśród turystów zagranicznych 3,8 proc. gości). Jak podkreślił Walas, postać Jana Pawła II obok Lecha Wałęsy jest ikoną Polski, stąd trasy turystyczne związane z jego życiem i działalnością są silnie rozpoznawalne.

Z danych POT wynika, że oferta turystyki religijnej budzi zainteresowanie w Ameryce Południowej, USA, Irlandii, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech i na Węgrzech. Nikłe jest zainteresowanie taką ofertą w krajach skandynawskich, Belgii i Holandii, Japonii i na Ukrainie. _ Co nie oznacza, że podczas pobytu w Polsce turyści z tych krajów omijają miejsca kultu religijnego. Przeciwnie, są one w programie niemal każdego pobytu _ - mówił Walas.

W konferencji _ Turystyka religijna, jako element integracji międzykulturowej _, podczas której prezentowany był potencjał Krakowa i Małopolski, jako celu podróży religijnych, uczestniczyli goście m.in. z Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoch, Węgier, Norwegii i Rumunii. Poza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będą mogli zobaczyć m.in. Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Wieliczkę, drewniane kościoły i cerkwie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)