Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świetne wyniki funduszy małych i średnich spółek

0
Podziel się:

W pierwszym półroczu średnio przynosiły zyski na poziomie 14,3 procent - to dziesięć razy więcej niż w przypadku akcji funduszy uniwersalnych.

Świetne wyniki funduszy małych i średnich spółek
(Reporter Poland)

W pierwszym półroczu średnio przynosiły zyski na poziomie 14,3% - to dziesięć razy więcej niż w przypadku akcji funduszy uniwersalnych.

Najlepszym odzwierciedleniem coraz lepszej sytuacji funduszy małych i średnich spółek są giełdowe indeksy. Pomiędzy styczniem a końcem lipca 2013 roku, mWIG40, będący wskaźnikiem segmentu średnich spółek zyskał 14,55%, a indeks najmniejszych spółek, sWIG80 – wzrósł o 14,3%. W tym czasie indeks WIG, określający szeroki rynek, stracił na wartości 1,1%, a WIG20 9,9%.

Jak twierdzą specjaliści z Open Finance, takie różnice w zachowaniu poszczególnych indeksów nie są niczym nadzwyczajnym. Chociażby w 2007 roku sWIG80 w skali roku odnotował zysk o ponad 150%, a mWIG40 125%. Wiosną 2004 roku doszło do sytuacji, gdzie roczna stopa zwrotu indeksu małych spółek przekroczyła poziom 200%.

Jednak małe i średnie spółki osiągając wyższe zyski podczas hossy, tak samo odnotowują większe starty podczas bessy niż akcje spółek uniwersalnych. Sytuacja taka miała miejsce szczególnie do 2008 roku. Od tego czasu wszystkie trzy indeksy zmieniają wartość w zbliżonym rytmie, a rozbieżności nie są tak skrajnie jak bywało to wcześniej.

Roczne zmiany indeksów na koniec kolejnych miesięcy

źródło: Open Finance/ Stooq.pl

_ -Szansa na potencjalny zysk znacznie przekraczający zwykłe (uniwersalne) fundusze akcji polskich spowodowała, że sześć, siedem lat temu w szybkim tempie zaczęło przybywać funduszy specjalizujących się w inwestowaniu wyłącznie w akcje małych i średnich firm– _komentuje Bernard Waszczyk z Open Finance. _ -Obecnie w ofercie krajowych instytucji jest ich już 22. Szczyt zainteresowania fundusze te przeżywały pod koniec 2006 roku i w pierwszej połowie 2007 roku. Zdarzyło się wówczas nawet, że tylko w jednym miesiącu, w maju 2007 roku, przewaga wpłat nad umorzeniami przekroczyła 2 mld zł. _

Roczne stopy zwrotu na koniec kolejnych miesięcy

_

źródło: Open Finance/ Stooq.pl _

Specjaliści z Open Finance przekonują, że największym ryzykiem w przypadku akcji małych i średnich spółek, jest to, że GPW najwięcej obrotu generuje jedynie na kilku największych spółkach, takich jak KGHM, PKO BP czy Orlen. WIG20, w skład którego wchodzą wspomniane spółki, średnio na sesję potrafi osiągnąć obrót w wysokości 670 milionów złotych. W przypadku mWIG40 to 97 milionów złotych, a jeśli chodzi o sWIG80 to jedynie 34 miliony złotych na sesję.

_ -Takie porównanie w dużym stopniu tłumaczy fenomenalne zyski funduszy małych i średnich spółek w latach 2006 i 2007. Miliardowe napływy gotówki zarządzający musieli przecież lokować zgodnie ze statutem funduszy, czyli w akcje małych i średnich spółek- _twierdzi Waszczyk. _ -Rynek małych i średnich spółek nie był i nie jest ta tyle płynny, żeby sprawnie zaabsorbować tak znaczny kapitał. Wystąpił więc efekt samo nakręcającej się spirali, która wywindowała kursy akcji. Wraz z załamaniem na rynkach akcji i nadejściem bessy fundusze akcji małych i średnich spółek szybko, o wiele szybciej niż fundusze uniwersalne, oddały zyski, zamieniając je w pokaźne, sięgające średnio nawet 60-cio procentowe straty, w czym nieznacznie tylko, ale jednak, wyprzedziły fundusze uniwersalne. _

Od 2009 roku jednak akcje małych i średnich spółek ustabilizowały się i ich wyniki są w miarę zbliżone do funduszy uniwersalnych. Jak podkreślają eksperci, obecnie za bardzo dobre wyniki rynku akcji małych i średnich firm odpowiedzialna jest głównie poprawa giełdowej koniunktury, trwająca od początku tego roku.

Czytaj więcej w Money.pl

fundusze
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)