Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budowa dróg
02.01.2013 21:18

Świętokrzyskie: 300 mln zł na drogi wojewódzkie w 2013 roku

Ponad 300 mln zł wyda w tym roku na przebudowę i budowę nowych dróg Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Omers/Dreamstime)

Ponad 300 mln zł wyda w tym roku na przebudowę i budowę nowych dróg Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Największą zakończoną w 2013 roku inwestycją będzie droga 786 prowadząca z Kielc do zachodniej granicy województwa.

Jak powiedział dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach Damian Urbanowski, gruntowna modernizacja drogi 786 będzie kosztowała łącznie 215 mln zł. _ - Odcinek od Kielc do granic powiatu kieleckiego będzie ukończony do końca września 2013 roku, a odcinek w granicach powiatu włoszczowskiego - miesiąc później _ - zaznaczył.

Prace na drodze nr 786 rozpoczęły się w minionym roku i są prowadzone na całej długości trasy. Modernizacja polega m.in na przebudowie skrzyżowań, złagodzeniu zakrętów, poszerzeniu jezdni oraz wymianie nawierzchni. W 85 proc. inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Droga 786 łączy Kielce z Częstochową.

Kolejną realizowaną już inwestycją, która zostanie ukończona w bieżącym roku, jest droga wojewódzka nr 728 Jędrzejów - Grójec, na odcinku od skrzyżowania z drogą krajową nr 74 poprzez Sielpię, łącznie z obwodnicą Końskich. - _ To 11 km remontowanej drogi i 4 km zupełnie nowej _ - wyjaśnił Urbanowski. Wartość tej inwestycji to 133 mln zł. Przebudowa drogi 728 zakończy się w sierpniu 2013 roku.

Również do sierpnia wyremontowana ma być doga nr 776 Busko Zdrój - Kraków na 40 km odcinku od Buska do granicy województwa świętokrzyskiego z małopolskim. Inwestycja warta jest 110 mln zł.

W tym roku kontynuowana będzie przebudowa drogi wojewódzkiej 765 Chmielnik - Osiek. Pod koniec ubiegłego roku ogłoszono przetarg na ponad 20 km odcinek od Staszowa do Osieka, łącznie z budową obwodnicy tej drugiej miejscowości. Kwota zaoferowana przez wykonawcę to 32 mln zł. Jeszcze w br. obie miejscowości połączy rozbudowana droga. Sama obwodnica będzie jednak gotowa dopiero w przyszłym roku.

W 2013 roku w decydującą fazę wejdzie budowa mostu w Połańcu, który połączy świętokrzyskie i podkarpackie. Zakończenie tej inwestycji przewidziane jest na jesień 2014 roku. - _ Prace idą zgodnie z planem, niewiele wskazuje na to, by były jakiekolwiek opóźnienia. W pracach pomaga nam łagodna zima _ - powiedział Urbanowski.

Wydatki Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich związane z inwestycjami w 2013 roku zaplanowano na ok. 300 mln zł, z czego 200 mln zł to środki unijne.

Czytaj więcej w Money.pl
Wykonali pracę, pieniędzy nie ma. Protestują Wypłatę pieniędzy przez GDDKiA firmom poszkodowanym przy budowie dróg umożliwia specustawa z 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców.
Ta technologia przyspieszy budowę dróg? Opatentowaną przez polskich naukowców technologię budowy dróg lokalnych z wykorzystaniem m.in. popiołów odpadowych, zaprezentowano w Lublinie.
Rząd majstruje przy planie budowy dróg Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chce zmienić system dopłat do _ schetynówek _.
Tagi: budowa dróg, drogi, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz