Notowania

wojna w libii
25.03.2011 07:20

Świt Odysei może potrwać tygodnie

NATO porozumiało się w sprawie dowodzenia atakami. Dyktator nie ustępuje, walki mogą się przeciągnąć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Aktualizacja: 11:00

*Sojusz Północnoatlantycki porozumiał się w sprawie udziału w operacji wojskowej w Libii i przejęcia kontroli nad akcją. Decyzja w tej sprawie zapadła po tygodniowych negocjacjach. Szef sztabu francuskich sił zbrojnych admirał Edouard Guillaud ocenił, że operacja międzynarodowej koalicji w Libii może potrwać tygodnie *

Do tej pory przeciwko włączaniu się Sojuszu występowała Turcja, niechętna była też Francja ze względu na dominację Amerykanów w Sojuszu. Prezydent Nicolas Sarkozy powiedział, że choć międzynarodowa koalicja przekaże NATO dowództwo, to powinna mieć ona wciąż polityczną pieczę nad wszystkim.

Sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rosmussen powiedział, że kraje członkowskie NATO wezmą na siebie odpowiedzialność za wyegzekwowanie zakazu lotów nad Libią oraz obronę ludności cywilnej przed siłami przywódcy libijskiego reżimu, Muammara Kaddafiego.

ZOBACZ RELACJĘ ZE SZCZYTU W BRUKSELI (Al Jazeera, ang):

Przywódcy państw UE ocenili na szczycie w Brukseli, że działania podjęte w Libii zgodnie z mandatem RB ONZ znacząco przyczyniły się do ochrony ludności cywilnej zagrożonej atakami i pomogły chronić życie - brzmi przyjęta deklaracja. _ Kiedy ludność cywilna będzie bezpieczna od zagrożenia atakami i cele rezolucji RB ONZ 1973 będą spełnione, operacja militarna powinna się zakończyć _ - dodaje deklaracja, odczytana po północy w nocy z czwartku na piątek na zakończenie pierwszego dnia szczytu UE przez przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Romopuy.

_ - Kadafi musi odejść _ - dodał Belg. Przypomniał, że UE jest gotowa, by przeprowadzić operację humanitarną w Libii. Wciąż trwa planowanie tej operacji, z wykorzystaniem zasobów wojskowych w celu ewakuacji uchodźców do krajów ich pochodzenia. Uczestnicy szczytu wyrazili też gotowość by _ promować dialog _ z libijskimi siłami opozycji, w tym tymczasową Radą Narodową w Bengazi.

Ponadto przywódcy zapowiedzieli, że UE jest gotowa wdrożyć dalsze sankcje wobec przywódcy libijskiego reżimu, w _ tym środki, które zapewnią, że dochody z gazu i ropy nie trafią do Kadafiego _. Apelowała o to przed szczytem kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Obiecano też _ zwiększenie pomocy humanitarnej _, a także rozwój handlu i pobudzanie inwestycji u południowych sąsiadów UE. Europejski Bank Inwestycyjny ma zwiększyć do 1 mld euro kapitał na inwestycje w rejonie Morza Śródziemnego. Przyjęta deklaracja zastrzega, że nie może to doprowadzić do redukcji działań EBI we wschodnich sąsiadach UE.

Kaddafi się cofa, ale walki trwają

Szef sztabu francuskich sił zbrojnych admirał Edouard Guillaud ocenił, że operacja międzynarodowej koalicji w Libii może potrwać tygodnie, jednak _ nie potrwa ona miesiące _. _ Wątpię, aby to nastąpiło w ciągu najbliższych dni, uważam, że będą to tygodnie, szacuję, że nie będą to miesiąc _e - oświadczył Guillaud w radiu France Info.

Według niego _ nie dojdzie do impasu militarnego w dosłownym znaczeniu tego terminu, ponieważ oczywiście rozwiązanie jest polityczne, jak zawsze _. _ Oczywiście chodzi obecnie o znalezienie rozwiązania politycznego, a to nie jest moją domeną _ - zaznaczył.

Dodał też, że _ francuski samolot zniszczył tej nocy baterię artylerii _, dodając, że instalacja ta znajdowała się na przedmieściach Adżdabii _ wciąż znajdującej się w rękach przejściowego Narodowego Komitetu Libijskiego _.

ZOBACZ RELACJĘ Z WALK W LIBII (Al Jazeera, ang):

Z kolei zdaniem rzecznika libijskiego reżimu Musy Ibrahima, od początku zachodniej ofensywy w nalotach sił koalicji zginęło blisko stu cywilów.

Przedstawiciele zachodnich wojsk zaprzeczają, jakoby podczas rozpoczętej w sobotę operacji zginęli cywile.

Ibrahim oskarżył również siły zachodnie o walkę po stronie powstańców. _ Zachodnie rządy walczą po stronie rebeliantów. Rezolucja ONZ tego nie zakładała _ - powiedział dziennikarzom.

Rzecznik władz w Trypolisie dodał, że według informacji libijskiego wywiadu, w nocy celem ataków będzie _ infrastruktura transmisyjna i komunikacyjna _. _ Byłoby to niemoralne i niezgodne z prawem. Są to cele cywilne _ - dodał Ibrahim.

_ - Dotrzymaliśmy słowa. Wprowadziliśmy zawieszenie broni. Odpowiadamy tylko na ataki z powietrza, do czego mamy prawo. Rebelianci na wschodzie atakują wojsko pod osłoną ataków z powietrza _ - powiedział Ibrahim.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t134634.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;libii;utknelo;800;tysiecy;cudzoziemcow,253,0,800253.html) W Libii utknęło 800 tysięcy cudzoziemców Do tej pory z ogarniętego wojna kraju zdołało uciec blisko 300 tysięcy ludzi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t136060.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/brukselski;szczyt;w;cieniu;portugalii;i;libii,207,0,800207.html) Brukselski szczyt w cieniu Portugalii i Libii Unijni przywódcy radzą jak ratować strefę euro i zorganizować akcję pomocy Libijczykom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t135737.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/koalicja;ostrzelala;czolgi;kolo;misraty,155,0,799899.html) Koalicja ostrzelała czołgi koło Misraty Nie udało się jednak zniszczyć czołgów, które stoją już w mieście. Eksplodowały te na obrzeżach.
Tagi: wojna w libii, libia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz