Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Syria: Pocisk spadł na ambasadę Watykanu

0
Podziel się:

Od wielu miesięcy pociski moździerzowe spadają w różnych dzielnicach Damaszku. Władze oskarżają o ostrzał rebeliantów.

Syria: Pocisk spadł na ambasadę Watykanu
(CHINE NOUVELLE/SIPA/EAST NEWS)

Pocisk moździerzowy spadł na ambasadę Watykanu w Damaszku powodując jedynie straty materialne - poinformował AFP watykański dyplomata Giorgio Ghezza. Pocisk spadł rano na dach budynku ambasady - powiedział Ghezza - doradca w nuncjaturze.

_ - Dzięki Bogu byliśmy wewnątrz i nikt nie został ranny _ - dodał. Ambasada Watykanu znajduje się w eleganckiej dzielnicy Al-Malki w centrum Damaszku.

Od wielu miesięcy pociski moździerzowe spadają każdego dnia w różnych dzielnicach Damaszku. Władze oskarżają o ostrzał rebeliantów.

Tymczasem syryjski minister informacji Omran Ahid ez-Zubi zapowiedział, że w trakcie rozmów pokojowych nie będzie poruszany temat oddania sterów władzy przez rząd w Damaszku. Podkreślił jednocześnie, że Baszar el-Asad pozostanie na swym stanowisku.

Omran Ahid ez-Zubi podkreślił podczas rozmowy z syryjską telewizją państwową, że zbliżające się rozmowy w Genewie są elementem zwykłego procesu politycznego, _ a nie przekazaniem władzy ani próbą tworzenia nowych władz _.

_ Syria, państwo, naród i ludzie pozostaną i Asad będzie nadal prezydentem tego kraju _ - podkreślił minister informacji. Kolejna tura rozmów pokojowych w sprawie Syrii ma się odbyć w listopadzie. Celem konferencji Genewa 2, na której zorganizowanie naciskają Rosja i USA, jest zgromadzenie przy stole rozmów delegacji zarówno syryjskiej opozycji, jak i reżimu w Damaszku. Konferencję wielokrotnie odkładano, m.in. z powodu sporów między światowymi mocarstwami, podziałów wewnątrz syryjskiej opozycji oraz nieprzejednanych stanowisk reżimu Asada i syryjskich rebeliantów.

Problemem dla organizatorów konferencji jest skład delegacji ze strony syryjskiej opozycji z powodu rozbieżności w jej łonie oraz zagrożenia ze strony radykalnych ugrupowań zbrojnych. Między grupami składającymi się na antyreżimową opozycję w Syrii istnieją poważne podziały; została ona już poważnie osłabiona przez wewnętrzne konflikty oraz odejście niektórych ugrupowań islamistycznych, które często wdają się ostatnio w zbrojne starcia z siłami umiarkowanej opozycji.

Na razie nie ustalono konkretnej daty konferencji Genewa 2. Z dotychczasowych informacji wynika, że do rozmów może dojść pod koniec listopada. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka konflikt w Syrii kosztował od marca 2011 roku życie ponad 115 tysięcy ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Wysłannik ONZ wątpi w pokój w Syrii Coraz bardziej jasne staje się, że do konferencji w Genewie w listopadzie może w ogóle nie dojść.
Pentagon ujawnia koszt interwencji w Syrii Kampania lotnicza przeciwko siłom prezydenta Assada wymagałaby zaangażowania setek samolotów, wielu okrętów wojennych i łodzi podwodnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)