Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Syria zakazuje transakcji w obcych walutach pod groźbą więzienia

1
Podziel się:

Dekret przewiduje, że "funt syryjski jest jedyną walutą" dopuszczalną w życiu codziennym i biznesie.

Syria zakazuje transakcji w obcych walutach pod groźbą więzienia
(AP/Fotolink/East News)

Za transakcje w obcych walutach będzie grozić w Syrii do 10 lat więzienia - taki dekret wydał prezydent Baszar el-Asad. Celem jest przeciwdziałanie rosnącej dolaryzacji gospodarki w kraju, gdzie od dwóch lat trwa wojna domowa.

Dekret przewiduje, że _ funt syryjski jest jedyną walutą _ dopuszczalną w życiu codziennym i biznesie; zabrania _ wykonywania płatności, zwrotu kosztów, transakcji lub operacji handlowych w walutach zagranicznych lub metalach szlachetnych _ - informuje oficjalna agencja Sana.

Za złamanie zakazu grozi do trzech lat więzienia i grzywna w wysokości równej dwukrotnej wartości transakcji. Jeśli kwota przekracza 5 tys. funtów syryjskich, kara wzrasta do 10 lat więzienia i ciężkich robót - podały syryjskie media.

Według bankowców dekret wzmacnia już istniejące zakazy, coraz bardziej naruszane po dzikich spadkach i wahaniach wartości syryjskiego funta, i zaostrza kary.

_ Ma to zapobiec ucieczce do dolara _ - powiedział jeden z bankierów w Damaszku, dodając, że dekret nie będzie miał wpływu na operacje bankowe. _ W żaden sposób nie dotknie to sektora bankowego - kraj potrzebuje transferów w walutach obcych _ - zaznaczył.

_ Posiadanie dolarów, depozyty w dolarach i prowadzenie w nich rachunków oszczędnościowych nie zostało zakazane _ - wyjaśnił główny specjalista walutowy w jednym z banków w Damaszku, cytowany przez Reutera.

_ Syryjczycy mogą dokonywać transferów dolarowych, a importerzy nadal mogą podawać ceny w dolarach, ale nie wolno umieszczać cen w dolarach na towarach przeznaczonych do sprzedaży _ - wyjaśnił, przypominając, że sprzedaż w dolarach zakazana była nawet przed kryzysem. _ Chodzi o to, żeby ludzie przestali myśleć w dolarach, jakby nie było miejscowej waluty _ - wyjaśnił.

Fluktuacja funta syryjskiego doprowadziła do zwiększenia obrotu w dolarach amerykańskich we wszystkich sektorach, począwszy od sklepów i producentów żywności, po taksówkarzy i importerów. Także nieruchomości, zwłaszcza na luksusowym przedmieściu Damaszku, sprzedawano za dolary, a importerzy, szczególnie towarów na potrzeby codzienne, jak ryż czy cukier, podawali ceny i żądali zapłaty w amerykańskiej walucie.

Syryjska gospodarka ciężko ucierpiała w związku ze zniszczeniami spowodowanymi przez wojnę domową w miastach handlowych i przemysłowych oraz z utratą dochodów w walutach z turystyki i importu ropy. Straty ocenia się na dziesiątki miliardów dolarów; oczekuje się również, że tegoroczne zbiory zbóż będą o połowę niższe.

Stosowanie dolarów zamiast waluty krajowej w syryjskiej gospodarce wiąże się z załamaniem funta syryjskiego (SYP). W ciągu 28 miesięcy konfliktu funt syryjski stracił trzykrotnie na wartości w stosunku do dolara. Obecnie za jednego dolara trzeba zapłacić ok. 200 SYP, podczas gdy w marcu 2011 roku płacono za niego blisko 50 SYP, a w zeszłym miesiącu jego cena sięgnęła nawet ponad 300 SYP.

W marcu szef syryjskiego banku centralnego Adib Majale oskarżył _ nieprzyjaciół _ Syrii o starania, by _ obywatele stracili zaufanie do swego kraju, waluty i gospodarki _.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamierzają śledzić Europejczyków w Syrii Ministrowie spraw wewnętrznych dziewięciu krajów, w tym Polski, argumentują w liście do komisji PE, że potrzebna jest wymiana danych pasażerów w UE, by śledzić Europejczyków walczących w Syrii.
Ta wojna kosztowała już 80 mld dolarów Brazylijski dyplomata ubolewał, że obie strony konfliktu wciąż wierzą w zwycięstwo drogą wojskową
Wstrząsające doniesienia o sytuacji w Syrii W konflikcie syryjskim zginęło już ponad 100 tysięcy ludzi - oświadczył sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, który zaapelował też o ponowienie prób zorganizowania konferencji pokojowej.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Antenka
2 lata temu
Zważywszy na to, że od 2011 roku Saudyjczycy, USA, Izrael, Turcja i UE niszczą Syrię zarówno gospodarczo jak i militarnie, to i tak ponad 11 lat minęło, zanim władze Damaszku wprowadziły ten dekret. I tak nieźle się trzymają, choć wartość ich waluty poleciała na łeb na szyję już w pierwszych miesiącach konfliktu