Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja gospodarcza w Peru oceniana najwyżej w całej Ameryce Łacińskiej

0
Podziel się:

Gospodarka Peru zależy w ogromnej mierze od eksportu metali i minerałów oraz importu żywności, co czyni ją wrażliwą na wahania cen na rynkach światowych.

Sytuacja gospodarcza w Peru oceniana najwyżej w całej Ameryce Łacińskiej
(nicolasnova/CC BY 2.0/Flickr)

W Peru sektor energetyczny najlepiej na świecie sprzyja rozwojowi gospodarczemu - wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego. Ten najszybciej rozwijający się kraj Ameryki Łacińskiej stawia na energetykę.

Peru to najprężniej rozwijający się _ latynoski tygrys _. Peruwiańskie władze zakładają wzrost gospodarczy w 2013 r. na poziomie 7 proc., a najbardziej optymistyczny scenariusz, przewidujący wygasanie światowego kryzysu, mówi nawet o 9 proc. Gospodarkę napędzają popyt wewnętrzny i napływ inwestycji w sektory surowcowy i energetyczny.

Peru zajęło pierwsze miejsce na świecie w dziedzinie _ systemu energetycznego sprzyjającego rozwojowi _ w opublikowanym w grudniu 2012 r. raporcie Światowego Forum Ekonomicznego i firmy Accenture: _ The Global Energy Architecture Performance Index Report 2013 _. Za nim uplasowały się Kolumbia, Szwajcaria, Hiszpania, Singapur. Autorzy raportu stwierdzili, że pierwsze trzy państwa przodujące w tabeli wzrostu gospodarczego, uzyskały wskaźnik 0,76 EAPI (Energy Architecture Performance Index - indeks wzrostu gospodarczego danego kraju, stanu ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa energetycznego), przy średniej światowej 0,45.

Dokument podkreśla, że kraje mają wdrożone jasne programy sprawności energetycznej, jak i określoną politykę energetyczną na swoich terytoriach. Zaznaczono, że Peru zreformowało swój rynek energii i wykorzystało zasoby surowców naturalnych do nadania impulsu rozwojowi gospodarczemu. W raporcie zwrócono uwagę na przeprowadzenie przez Limę reform, otwarcie gospodarki, prawo koncesji elektrycznych i ich wpływ na rozwój inwestycji, konkurencję i wydajność, jak i na rozwój rynku gazu.

W ogólnym rankingu, biorącym pod uwagę wszystkie parametry, Peru znalazło się na 15. pozycji (na czele Norwegia i Szwecja) na 105 badanych gospodarek. Przy układaniu rankingu pod uwagę wzięto m.in. czynniki takie jak cena prądu, wydajność energetyczna, względne ceny paliw.

Grupa ekspertów stworzyła energetyczny indeks wskazujący, w jaki sposób systemy energetyczne wpływają na wzrost i rozwój ekonomiczny, środowisko naturalne, bezpieczeństwo energetyczne i dostęp do energii.

Peru z jednej strony jest nadal krajem rozwijającym się, obciążonym wysokim zadłużeniem zagranicznym, a z drugiej, według magazynu _ Bloomberg Markets _, jest czwartym z najlepiej rokujących dla inwestorów rynków wschodzących.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy określił wzrost gospodarczy Peru, jako największy i najbardziej stabilny w Ameryce Łacińskiej. Gospodarka Peru zależy jednak w ogromnej mierze od eksportu metali i minerałów oraz importu żywności, co czyni ją wrażliwą na wahania cen na rynkach światowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy znowu zaczynają oszczędzać? Spadające oprocentowanie depozytów i coraz niższe prowizje przy zakupie jednostek sprawiają, że fundusze inwestycyjne znowu kuszą.
Nie będzie nowych miejsc pracy, chyba że... Dzisiaj zatrudnienie pracownika obarczone jest wysokimi kosztami chociażby składek ubezpieczeniowych, ale to nie wszystko.
Polska gospodarka w światowej czołówce. O co chodzi? Według rankingu polska gospodarka wyprzedziła takie kraje, jak Włochy, Korea Południowa, Rosja i Chiny.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)