Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sytuacja na Białorusi. Umowa militarna z Rosją

0
Podziel się

Opozycyjny w poglądach portal AFN widzi w zatwierdzonym dziś porozumieniu zrzeczenie się przez Białoruś kolejnej części suwerenności.

Sytuacja na Białorusi. Umowa militarna z Rosją
(AP/FOTOLINK/East News)
bDffHjdx

Prezydent Alaksandr Łukaszenka zatwierdził porozumienie z Rosją o wspólnej ochronie zewnętrznej granicy powietrznej Związku Białorusi i Rosji (ZBiR) oraz utworzeniu wspólnego systemu obrony przeciwlotniczej-podała jego administracja.

Porozumienie podpisane 3 lutego 2009 r. przez ministrów obrony obu państw _ stwarza wojskowo-polityczne warunki zwiększenia niezawodności ochrony i obrony granic państwa związkowego oraz jakości kontroli w sferze przestrzegania zasad wykorzystania przestrzeni powietrznej Białorusi i Rosji w regionie _ - poinformowano w administracji prezydenta.

Zgodnie z porozumieniem wspólny system obrony przeciwlotniczej będzie zaopatrywany na podstawie wspólnej polityki sprzętowej. Niezależny portal Telegraf.by informował wcześniej, że w ramach tworzenia wspólnej obrony przeciwlotniczej Białoruś zamówiła u Rosji nowe systemy S-400 Triumf.

Opozycyjny w poglądach portal AFN widzi w zatwierdzonym porozumieniu zrzeczenie się przez Białoruś kolejnej części suwerenności i jednego z najważniejszych atutów w polityce zagranicznej - w zamian za 500 mln dolarów kredytu, o którym poinformowano w poniedziałek.

bDffHjdz

_ Z praktycznego punktu widzenia dokument ma znacznie więcej plusów niż minusów. Owszem, zagrożenie powietrzne ze strony Polski, Litwy czy Ukrainy dziś wydaje się nie do pomyślenia. A jeśli już zapewniać ochronę granicy, w tym powietrznej, jako atrybut niepodległego państwa, to przecież nie eurocopterami Państwowego Komitetu Granicznego. Własnego lotnictwa wojskowego w kraju prawie już nie ma, a to, co lata, grozi w dowolnym momencie kolejną katastrofą, jakich było w ciągu ostatnich 3 lat niemało _ - pisze AFN.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/5/m157701.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lukaszenka;poprosil;rosje;o;pieniadze;na;armie,102,0,1020774.html) *Łukaszenka poprosił Rosję o pieniądze na... * Dyktator podkreślił, że zarobki w armii rosyjskiej są 1,5-2 razy wyższe niż w białoruskiej. Jego zdaniem, należy to zmienić. Według portalu podpisane porozumienie pozbawi jednak Białoruś jednego z głównym atutów w targach z Rosją - Mińsk nie będzie już mógł twierdzić, że broni zachodnich rubieży ZBiR. _ Częściową rekompensatę utraty takiego atutu może stanowić moralna satysfakcja, że rosyjskie myśliwce będą nierzadko irytować polskie wojsko, wygodnie funkcjonujące pod parasolem NATO _ - czytamy.

Jak zauważa portal, zatwierdzenie porozumienia zbiegło się niemal co do godziny z przyjazdem do Mińska szefa rosyjskiego Wnieszekonombanku Władimira Dmitrijewa, który zgodził się przyznać Białorusi kredyt wysokości 500 mln dol. na budowę białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu w obwodzie grodzieńskim.

_ Moskwa opanowała skuteczna formę wpływania na Łukaszenkę. Rano żąda od niego integracyjnych ustępstw, a wieczorem udziela związkowych kredytów. Problem w tym, że ustępować już prawie nie ma z czego, a pieniędzy potrzeba coraz więcej _ - konkluduje AFN..

bDffHjea
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)