Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sytuacja na Bliskim Wschodzie. Deklaracja prezydenta Izraela

0
Podziel się

Szimon Peres oświadczył, że byłby gotów spotkać się z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim, gdyby miało to pomóc w złagodzeniu napięć na Bliskim Wschodzie.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie. Deklaracja prezydenta Izraela
(Polaris/East News)
bDATFszV

Prezydent Izraela Szimon Peres oświadczył, że byłby gotów spotkać się z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim, gdyby miało to pomóc w złagodzeniu napięć na Bliskim Wschodzie.

Peres wyraził też nadzieję, że możliwe będzie pokojowe rozwiązanie problemu irańskiego programu nuklearnego. Podkreślił, że jest żywotnie ważne, by społeczność międzynarodowa wykorzystała najbliższe sześć miesięcy negocjacji z Teheranem do zagwarantowania, iż Iran _ nie stanie się zagrożeniem nuklearnym dla reszty świata _.

Izrael i Iran są zaciekłymi wrogami; przywódcy izraelscy wyrażają się sceptycznie o niedawnym tymczasowym porozumieniu społeczności światowej z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego.

bDATFszX

Iran zgodził się zamrozić większość swego programu nuklearnego w zamian za złagodzenie dotkliwych międzynarodowych sankcji gospodarczych, podczas gdy prowadzone będą negocjacje w sprawie trwałego porozumienia.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu twierdzi, że zawarte w zeszłym miesiącu w Genewie porozumienie daje Iranowi zbyt wiele ulg, a jednocześnie oznacza, iż irańska infrastruktura nuklearna pozostaje nienaruszona. Netanjahu jest przekonany, że Irańczycy pracują nad budową broni nuklearnej i podkreśla, że militarny program nuklearny Iranu musi zostać zlikwidowany.

_ - Pytanie, co wydarzy się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy _ - powiedział Peres i zaakcentował, że Izrael wolałby oczywiście dyplomatyczne rozwiązanie problemu irańskiego programu nuklearnego. Spytany podczas konferencji biznesowej, czy byłby gotów spotkać się z Rowhanim, prezydent Izraela powiedział: _ Dlaczego nie? Ja nie mam wrogów _. Zastrzegł zarazem, że wpływy Rowhaniego są ograniczone i że w Iranie są zwolennicy twardej linii, którzy mogą nie akceptować jego dążenia do porozumienia z Zachodem.

Agencja Associated Press przyznaje, że w kontekście wielu lat wrogości między Izraelem a Iranem takie spotkanie jest wysoce nieprawdopodobne.

bDATFsAd

Czytaj więcej w Money.pl

bDATFsAy
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)