Notowania

sytuacja na ukrainie
12.04.2014 10:42

Sytuacja na Ukrainie. "Jest różnica pomiędzy protestującymi a terrorystami"

Napastnicy opanowali kolejny budynek - siedzibę państwowej służby bezpieczeństwa. Szef ukraińskiej dyplomacji wezwał Moskwę do powstrzymania prowokacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Uzbrojeni, zamaskowani mężczyźni, którzy dzisiaj zajęli komendę milicji w Sławiańsku, około 90 km na południe od Doniecka, przechwycili setki sztuk broni palnej i rozdają tę broń demonstrantom - poinformowała ukraińska milicja.

Aktualizacja: 15:58

_ - Celem zajęcia komendy milicji było zdobycie broni. Rozdają tę broń uczestnikom protestów w Sławiańsku _ - podkreślono w oświadczeniu, informując, że chodzi o co najmniej 400 sztuk broni krótkiej i 20 sztuk broni automatycznej.

Szefowa władz miejskich, mer Nela Sztepa po rozmowie z napastnikami poinformowała, że komendę milicji zajęła organizacja _ Ludowa Milicja Donbasu _. _ Przeprowadziłam z nimi rozmowę i wyjaśnili, że występują przeciwko władzy w Kijowie _ - powiedziała.

Według jej słów, na które powołuje się agencja Interfax-Ukraina, mieszkańcy miasta są bezpieczni i nic im nie zagraża.

O zajęciu przez uzbrojonych napastników komisariatu w Sławiańsku w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy poinformował szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow na Facebooku.

_ - Uzbrojeni ludzie w mundurach bez oznaczeń opanowali komisariat w Sławiańsku. Nasza reakcja będzie bardzo stanowcza, gdyż jest różnica pomiędzy protestującymi a terrorystami _ - napisał rano minister.

Szef ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych, który wczoraj wieczorem przyjechał do Doniecka, dodał później na portalu, że _ do Sławiańska wysłano siły specjalne _.

Wobec osób które próbowały przejąć siedzibę prokuratury w Doniecku, wszczęto postępowanie karne pod zarzutem próby wywołania masowych zaburzeń porządku publicznego - podaje agencja Itar tass. Grozi za to od 5 do 8 lat więzienia.

Biuro donieckiej prokuratury okręgowej potwierdziło informację, że jej budynek został zajęty w nocy. Grupa nieznanych zamaskowanych młodych mężczyzn uzbrojonych w pałki wtargnęła do budynku i próbowała zabarykadować wejście. Po negocjacjach opuścili budynek administracji.

Wczoraj upłynął termin 48-godzinnego ultimatum, które Awakow dał separatystom okupującym budynki rządowe w Doniecku i Ługańsku. Tam uzbrojeni zwolennicy przyłączenia do Rosji zajęli w zeszły weekend siedzibę administracji państwowej w Doniecku i oddział służby bezpieczeństwa w Ługańsku. Wczoraj na wschodzie Ukrainy przebywał ukraiński premier Arsenij Jaceniuk. Jak mówił, wierzy w pokojowe rozwiązanie sytuacji.

Niespokojnie w Odessie

W tym samym czasie, w Odessie doszło do starć pomiędzy pro i antyrosyjskimi demonstrantami. W ich wyniku kilka osób zostało rannych. Aktywiści proeuropejscy próbowali powstrzymać kandydata Partii Regionów na prezydenta, Olega Tsareva, przed opuszczeniem hotelu.

Tsarev, który pochodzi z tej samej partii, z której przyjazny Kremlowi prezydent Wiktor Janukowycz, został eskortowany z hotelu przez specjalny oddział. Wcześniej tego samego dnia, prorosyjscy demonstranci wywołali w Odessie zamieszki, podczas których wzywali do referendum w sprawie federalizacji Ukrainy.

Kijów wzywa Rosję do zaprzestania prowokacji Szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca wezwał [Moskwę](https://turystyka.wp.pl/moskwa-6048538480067713c) do powstrzymania _ prowokacyjnych akcji _ jej agentów na wschodzie Ukrainy. Deszczyca poinformował, że rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Reuters odnotowuje, że Rosja zaprzecza, jakoby wspierała bojowników, którzy zajęli budynki rządowe na wschodzie Ukrainy, _ najwyraźniej ośmieleni aneksją Krymu _.

Ukraińska milicja poinformowałą, że uzbrojeni, zamaskowani mężczyźni, którzy zajęli komendę milicji w Sławiańsku, przechwycili setki sztuk broni palnej i rozdają tę broń demonstrantom.

Wczesnym popołudniem ze Sławiańska nadeszła wiadomość, że prorosyjscy bojownicy zajęli także gmach, w którym mieści się lokalna centrala państwowej służby bezpieczeństwa. Według ukraińskiej milicji gmach zajęło około 20 uzbrojonych ludzi z tej samej grupy, która wcześniej zajęła komendę milicji.

Czytaj więcej w Money.pl

* [ ( http://static1.money.pl/i/h/73/m80969.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rosyjskie;msz;chcemy;rozmawiac;z;zachodem;o;rusofobii,240,0,1514736.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Rosja zaniepokojona _ histerią antyrosyjską _ ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rosyjskie;msz;chcemy;rozmawiac;z;zachodem;o;rusofobii,240,0,1514736.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/0/m277248.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ukraina;potwierdza;udzial;w;rozmowach;w;genewie,38,0,1514790.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Ukraina gotowa do rozmów w Genewie ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ukraina;potwierdza;udzial;w;rozmowach;w;genewie,38,0,1514790.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/207/m277967.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sytuacja;na;ukrainie;rosja;wzywa;do;podjecia;dialogu,239,0,1514735.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Rosja apeluje do USA w sprawie separatystów ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sytuacja;na;ukrainie;rosja;wzywa;do;podjecia;dialogu,239,0,1514735.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/192/m74944.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jesli;gazprom;wstrzyma;dostawy;gazu;na;ukraine;ue;niewiele;pomoze,51,0,1514547.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Co zrobi Ukraina bez gazu z Rosji? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jesli;gazprom;wstrzyma;dostawy;gazu;na;ukraine;ue;niewiele;pomoze,51,0,1514547.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
Tagi: sytuacja na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz