Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na Ukrainie. "Nie widzimy powodu zmiany ceny za gaz"

0
Podziel się:

Ukraińska państwowa spółka paliwowa Naftohaz zawiesiła opłaty dla Rosji za dostarczany gaz do czasu zakończenia rozmów na temat cen tego surowca.

Sytuacja na Ukrainie. "Nie widzimy powodu zmiany ceny za gaz"
(farvatar/iStockphoto)
bETvUpFN

Ukraińska państwowa spółka paliwowa Naftohaz zawiesiła opłaty dla Rosji za dostarczany gaz do czasu zakończenia rozmów na temat cen tego surowca - powiedział dzisiaj jej szef Andrij Kobolew.

_ - Kwestia spłaty zadłużenia jest bezpośrednio związana z utrzymaniem cen gazu na poziomie pierwszego kwartału _ - oznajmił w wywiadzie dla tygodnika _ Dzerkało Tyżnia _.

Rosja podniosła od kwietnia ceny gazu dla Ukrainy do 485 dolarów za tysiąc metrów sześciennych; w pierwszym kwartale cena ta wynosiła 268 dolarów za tys. m sześć.

bETvUpFP

_ - Nie widzimy powodu zmiany ceny. Uznajemy cenę około 500 dolarów za nierynkową, nieusprawiedliwioną i nie do zaakceptowania. Zgodnie z tym zawiesiliśmy płatności na okres negocjacji cen _ - dodał Kobolew.

W ostatnich dniach strona rosyjska ostrzegła, że Gazprom może być zmuszony do przejścia na system przedpłat w handlu gazem z Ukrainą, a w przypadku naruszenia warunków płatności całkowicie lub częściowo przerwać dostawy gazu. Będzie więc dostarczane dokładnie tyle gazu, za ile strona ukraińska zapłaci z miesięcznym wyprzedzeniem. Rosja twierdzi, że na 9 kwietnia dług ukraińskiego Naftohazu wobec Gazpromu wynosił 2,238 mld dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl

bETvUpGq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)