Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na Ukrainie. PKN Orlen informuje, co z dostawami ropy

0
Podziel się:

Koncern podkreślił, że posiada opracowane stosowne procedury na wypadek zakłóceń dostaw ropy naftowej, również w zakresie wykorzystywania zapasów operacyjnych i rezerw strategicznych.

Sytuacja na Ukrainie. PKN Orlen informuje, co z dostawami ropy
(orlen.pl)

Dostawy ropy naftowej do rafinerii PKN Orlen w Płocku i należących do grupy tej spółki czeskich rafinerii w Litvinovie i Kralupach realizowane są na bieżąco. Spółka posiada alternatywne szlaki dostaw surowca - podał płocki koncern.

PKN Orlen podkreślił, że posiada opracowane stosowne procedury na wypadek zakłóceń dostaw ropy naftowej, _ również w zakresie wykorzystywania zapasów operacyjnych i rezerw strategicznych _.

PKN Orlen zaznaczył, iż rafineria w Płocku posiada dwa alternatywne szlaki dostaw surowca: rurociąg _ Przyjaźń _ oraz rurociąg _ Pomerania _ z Gdańska, które są w stanie w pełni zabezpieczyć potrzeby spółki.

Jak podała spółka, także rafinerie czeskie posiadają alternatywne drogi dostaw ropy naftowej: rafineria w Litvinowie może być zaopatrywana rurociągiem _ Przyjaźń _ lub TAL-IKL, natomiast rafineria w Kralupach rurociągiem TAL-IKL.

Rafinerie w Litvinowie i Kralupach należą do grupy czeskiego Unipetrolu, w którym od maja 2005 r. PKN Orlen posiada 62,99 proc. akcji. Rurociąg TAL-IKL prowadzi z Włoch do Niemiec, a następnie do Czech.

Odpowiadając na pytanie, dotyczące m.in. oceny reakcji rynku ropy naftowej i paliw w związku z wydarzeniami na Ukrainie, PKN Orlen zaznaczył, iż spółka ta monitoruje na bieżąco rozwój sytuacji. _ - Należy pamiętać, że ceny paliw kształtowane są przez czynniki makro oraz relacje i notowania rynkowe _ - przypomniała spółka.

PKN Orlen podał, że zaopatrzenie PKN Orlen w ropę naftową _ odbywa się na bieżąco, zgodnie z obowiązującymi kontraktami _. Według spółki w ostatnim kwartale ponad 80 proc. dostaw surowca odbywało się na podstawie umów długoterminowych, a pozostała ilość transportem morskim i rurociągowym w ramach kontraktów spot (doraźnych - PAP).

_ - Do rafinerii w Kralupach dostawy ropy niskosiarkowej realizowane są na mocy jednorazowych umów typu spot poprzez port Triest, zaś do rafinerii w Litwinowie dostawy rurociągowe rosyjskiej ropy REBCO realizowane są w ramach kontraktu długoterminowego _ - poinformował PKN Orlen. Spółka przypomniała, że ze względu na fakt, iż część związana z przetwórstwem ropy naftowej w czeskiej rafinerii Paramo w Pardubicach już nie funkcjonuje, dostawy surowca nie są tam realizowane.

Odnosząc się do struktury dostaw ropy naftowej do PKN Orlen i grupy Unipetrolu, spółka podała, że _ w 2013 r. ok. 70 proc. dostaw na tych kierunkach dostarczanych było w ramach umów długoterminowych, zaś ok. 30 proc. w ramach jednorazowych umów typu spot _. PKN Orlen to największy podmiot branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jeden z największych w Europie.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)