Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na Ukrainie. Prezydent Ukrainy rozmawiał w nocy z wiceprezydentem USA

0
Podziel się:

Zdaniem prezydenta, już w najbliższych dniach sytuację powinni zacząć kontrolować obserwatorzy OBWE z przedstawicielami Rosji.

Sytuacja na Ukrainie. Prezydent Ukrainy rozmawiał w nocy z wiceprezydentem USA
(PAP/EPA)

Petro Poroszenko nie wyklucza odwołania zawieszenia broni. W nocy przeprowadził on telefoniczne konsultacje z kanclerz Niemiec, wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych i sekretarzem generalnym Rady Europy.

Wszyscy rozmówcy zostali poinformowani o wczorajszym zestrzeleniu przez separatystów ukraińskiego helikoptera wojskowego. Zginęło 9 osób. Petro Poroszenko podkreślił, że realizacja jego planu pokojowego wymaga konkretnych kroków pozostałych stron konfliktu, na przykład, współpracy przy kontroli granicy rosyjsko-ukraińskiej, wstrzymania ataków na ukraińskie posterunki, a także uwolnienia zakładników.

Zdaniem prezydenta, już w najbliższych dniach sytuację powinni zacząć kontrolować obserwatorzy OBWE z przedstawicielami Rosji. Petro Poroszenko zaznaczył, że jedynym krokiem Moskwy w kierunku realizacji planu pokojowego była decyzja prezydenta Władimira Putina o odwołaniu pozwolenia na wykorzystanie armii na Ukrainie.

Jednostronne zawieszenie broni ogłosili w piątek Ukraińcy. W poniedziałek podobną decyzję podjęli oficjalnie separatyści. Cały czas jednak ostrzeliwują oni ukraińskie posterunki. Oprócz 9 pasażerów helikoptera wczoraj zginęło co najmniej 2 innych wojskowych służących przy granicy z Rosją. Giną także cywile. W Antracycie separatyści ostrzelali z granatnika plac zabaw. Zginęło 10-miesięczne niemowlę.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina szuka bezpieczeństwa u Niemców Spotkanie w Kijowie zdominował temat zapewnienia Ukrainie nowych form gwarancji bezpieczeństwa.
Poroszenko niespodziewanie chwali Putina Według Petra Poroszenki, decyzja Władimira Putina to pierwszy praktyczny krok strony rosyjskiej dla realizacji planu pokojowego ukraińskiego prezydenta.
Żołnierze w ukraińskich mundurach w Rosji MSZ Ukrainy oskarża Rosję o prowokację. Kijów domaga się wyjaśnień dotyczących celu i liczebności wojsk przy granicy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)