Notowania

konflikt w jemenie
26.09.2014 16:29

Sytuacja w Jemenie. Prezydent oskarża rebeliantów i wzywa do...

Generał Abd ar-Rab Mansur al-Hadi wezwał szyickich rebeliantów z ruchu Huti, aby wycofali się ze stolicy Jemenu Sany, którą okupują od kilku tygodni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Jemenu generał Abd ar-Rab Mansur al-Hadi wezwał szyickich rebeliantów z ruchu Huti, aby wycofali się ze stolicy kraju Sany, którą okupują od kilku tygodni, a kontrolują od niedzieli. Oskarżył ich także o nieprzestrzeganie porozumienia pokojowego.

_ - Przyjęcie tego porozumienia obejmuje uznanie pełnej władzy państwowej na całym terytorium, w pierwszej kolejności w stolicy Sanie, a także oddanie (przez rebeliantów) wszystkich zajętych lokali i wszelkiej zrabowanej broni _ - powiedział prezydent w przemówieniu do narodu z okazji 52. rocznicy proklamowania republiki.

Wchodząc do Sany, rebelianci przejęli kontrolę nad kilkoma budynkami użyteczności publicznej i budynkami wojskowymi.

_ - Wyrównywanie rachunków siłą i akty odwetu nie mogą zbudować państwa _ - podkreślił jemeński prezydent, zwracając się do rebeliantów, którzy rozpoczęli swe protesty w imię walki z korupcją, o którą oskarżają rząd. _ Czy walka z korupcją obejmuje plądrowanie domów, koszar, budynków państwowych? _ - pytał jemeński przywódca. Dodał, że _ interesy osobiste _ protestujących wzięły górę nad interesami ojczyzny.

Tymczasem prezydent nie desygnował jeszcze nowego premiera, co miało się stać w środę wieczorem.

Rebelianci toczyli walki ze wspieranymi przez jemeńską armię bojownikami sunnickimi lojalnymi wobec partii al-Islah, uważanej za jemeński odłam Bractwa Muzułmańskiego. Szyici od lat żądają autonomii dla zajmowanych przez siebie terenów na północy Jemenu, a prezydenta Hadiego oskarżają o autokratyczne rządy.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: konflikt w jemenie, jemen, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz