Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Syrii. Będzie przełom?

0
Podziel się:

Paryż chce utworzenia korytarzy pomocy humanitarnej w tym kraju.

Sytuacja w Syrii. Będzie przełom?
(F. de la Mure/MAEE/CC/Flickr)

Minister spraw zagranicznych Francji Alain Juppe (na zdjęciu) rozpoczął w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rozmowy z Rosjanami na temat nowej rezolucji w sprawie Syrii. Dodał, że Paryż chce utworzenia korytarzy pomocy humanitarnej w tym kraju._ _

_ - Renegocjujemy rezolucję, by przekonać Rosjan _ - powiedział Juppe w radiu France Info. Rosja i Chiny zawetowały ostatni projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiający przemoc w Syrii.

Według szefa francuskiej dyplomacji na forum ONZ należy też ponownie przedyskutować pomysł utworzenia korytarzy pomocy humanitarnej, _ którymi organizacje pozarządowe mogłyby docierać do rejonów, gdzie dochodzi do skandalicznych masakr _.

_ - Trzeba chronić ludność, wymiar humanitarny jest bardzo ważny _ - zaznaczył Juppe. Już w listopadzie minister mówił, że kwestia korytarzy humanitarnych, które umożliwiałyby dostarczanie żywności i lekarstw dla Syryjczyków, zostanie podniesiona na forum ONZ, Unii Europejskiej i Ligi Arabskiej.

Rada Bezpieczeństwa ONZ dotychczas nie zdołała zająć stanowiska w sprawie konfliktu w Syrii, który zaczął się w marcu 2011 roku. Dwukrotnie, ostatnio 4 lutego, projekt rezolucji zawetowały Rosja i Chiny. Dokument zakładał ustąpienie prezydenta Syrii Baszara el-Asada i potępiał _ nieprzerwane naruszanie _ praw człowieka przez reżim w Damaszku.

Sytuacja w Syrii od wielu miesięcy jest przedmiotem analiz na forum międzynarodowym, a debata poświęcona sytuacji w Syrii odbędzie się dziś na forum Parlamentu Europejskiego.

Rozpoczęte na fali arabskiej wiosny antyrządowe demonstracje w Syrii z czasem przerodziły się w opór zbrojny. Według obrońców praw człowieka konflikt pochłonął ok. 7 tys. ofiar. Styczniowy bilans ONZ mówił o 5,4 tys. zabitych. Od tego czasu ONZ nie aktualizuje liczby ofiar, ponieważ trudno jest weryfikować nadchodzące informacje o zabitych.

O wojnie domowej w Syrii czytaj w Money.pl
Masakra, armia Asada pacyfikuje miasto Ostrzał Hamy rozpoczął się w nocy. Za obecną sytuację w Syrii wiele państw obwinia Rosję i Chiny.
"Niech ONZ nie popiera żadnej strony!" Duma Państwowa wezwała w piątek uczestników konfliktu w Syrii do wyrzeczenia się stosowania siły i do podjęcia konstruktywnego dialogu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)