Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna domowa w syrii
06.01.2013 10:29

Sytuacja w Syrii. Prezydent Asad wygłosi przemówienie po 5 miesiącach

Ostatni raz Asad wygłosił przemówienie z okazji 67. rocznica utworzenia armii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Prezydent Syrii Baszar el-Asad wygłosi przemówienie na temat _ rozwoju wydarzeń _ w kraju i regionie - podała państwowa agencja Sana. Będzie to pierwsze publiczne wystąpienie szefa państwa od sierpnia 2012 roku.

Sana nie podała godziny przemówienia. Ostatni raz Asad wygłosił przemówienie, które było relacjonowane przez państwowe media, 1 sierpnia 2012 r. Okazją była 67. rocznica utworzenia armii. Prezydent mówił wówczas, że zagraniczni wrogowie wykorzystują swoich agentów do podkopania stabilizacji w kraju i zagrzewał żołnierzy do walki w wojnie, od której _ zależy los Syrii _. W przemówieniu do armii podkreślił, że siły zbrojne stanowią tarczę dla przestępców i gangów terrorystycznych.

W ciągu ostatnich miesięcy rozmawiał też z dziennikarzami rosyjskiej stacji Russia Today i tureckiego dziennika _ Cumhuriyet _.

Wczoraję rządowy libański dziennik _ Al-Ahbar _, cytując anonimowe źródła, napisał, że Asad przygotowuje się do wygłoszenia _ przemówienia dotyczącego rozwiązania _ konfliktu. Według gazety miałby w nim przedstawić plan wyjścia z kryzysu, zakładający m.in. pozostanie u władzy do 2014 r., czyli do momentu, w którym upływa jego kadencja. Plan ten przewidywałby też zawieszenie broni, kontrolowane przez międzynarodowych obserwatorów, utworzenie konstytuanty, powołanie rządu jedności narodowej i przeprowadzenie wolnych wyborów parlamentarnych.

Specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Lakhdar Brahimi pod koniec grudnia w Damaszku wspominał o planie przewidującym m.in. zawieszenie broni i utworzenie rządu przejściowego. Okres przejściowy zakończyłyby wybory - mówił wówczas Brahimi, nie precyzując jednak daty głosowania, w którym miałby być wybierany prezydent, jeśli utrzymano by system prezydencki, lub tylko parlament.

Jednak po 21 miesiącach konfliktu, który według ONZ pochłonął ponad 60 tys. ofiar śmiertelnych, dla opozycji odejście Asada jest niezbędnym warunkiem jakiegokolwiek porozumienia politycznego.

Czytaj więcej w Money.pl
Turcja rozmieściła już pierwsze pociski W Turcji rozmieszczono pierwsze pociski antyrakietowe Patriot, które mają chronić członkowski kraj NATO przed ewentualnymi atakami rakietowymi Syrii.
Szansa na koniec wojny w Syrii? Negocjują Według rzeczniczki amerykańskiego Departamentu Stanu Victorii Nuland kolejne trójstronne rozmowy w sprawie Syrii mogą się odbyć w połowie stycznia.
Użyją broni chemicznej! Czekają tylko na... Według NBC, syryjscy żołnierze czekają na rozkaz prezydenta Baszara al-Assada.
Tagi: wojna domowa w syrii, baszar el-asad, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz