Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Wenezueli. Pracownicy gazet demonstrują przeciwko brakowi papieru

0
Podziel się:

Od objęcia funkcji prezydenta przez Nicolasa Maduro (na zdj.), w kraju pogłębia się kryzys gospodarczy. Inflacja sięga ponad 50 procent.

Sytuacja w Wenezueli. Pracownicy gazet demonstrują przeciwko brakowi papieru
(Fabio Rodrigues Pozzebom/ABr/CC BY 3.0 BR/Wikimedia)

Z okrzykami uwolnijcie dewizy, prasa w agonii blisko 500 dziennikarzy, handlowców i pracowników drukarni zebrało się przed budynkiem Komisji Zarządzającej Dewizami (Cadivi), odpowiedzialnej za sprzedaż dewiz w ramach ścisłej kontroli wymiany walutowej, wprowadzonej w Wenezueli w 2003 roku.

_ - Wielu dziennikom grozi likwidacja. Mówimy o 30 tysiącach ludzi zagrożonych utratą pracy. Wśród 20 najbardziej narażonych na straty tytułów 13 musiało przerwać druk, a reszta zmuszona była zmniejszyć objętość _ - powiedział Tinedo Guia, przewodniczący związku zawodowego dziennikarzy. Uważa on, że rząd chce _ ograniczyć informacje i kontrolować media _.

Juan Carlos Salas, dyrektor lokalnej gazety _ El Impulso _, dziekan prasy wenezuelskiej, przyznał, że ma zapas papieru jedynie na 15 dni.

Wenezuela, kraj o ogromnych zasobach ropy naftowej, jest ogromnie zależna od importu dóbr codziennego użytku. Brak dolarów spowodowany wprowadzoną przed 10 laty ścisłą kontrolą wymiany dewiz, aby zatamować ucieczkę kapitału, ogranicza możliwości zakupu importowanego papieru i innych materiałów koniecznych do funkcjonowania drukarni.

Aby kupić papier za granicą, dzienniki zmuszane są do uciążliwych działań administracyjnych w celu pozyskania dolarów według kursu oficjalnego wynoszącego 6,30 boliwara za dolara, gdy na czarnym rynku kurs ten jest dziesięciokrotnie wyższy.

Część dzienników, takich jak _ El Impulso _, otrzymała zgodę Cadivi na kupno dolarów po oficjalnym kursie, lecz nie zostały one jeszcze odblokowane, co wzbudza obawy, że opóźnienia w dostawach papieru mogą sięgać dwóch miesięcy.

Od objęcia funkcji prezydenta przez Nicolasa Maduro (na zdj.) w kwietniu ubiegłego roku, po śmierci Hugo Chaveza, w Wenezueli pogłębia się kryzys gospodarczy. Inflacja w kraju sięga ponad 50 procent, pogłębiają się braki żywności. Spada też realna wartość wenezuelskiej waluty.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)