Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Wielkiej Brytanii. Cameron komentuje sytuację gospodarczą

0
Podziel się:

- Gdy doszliśmy do władzy gospodarka była powalona na kolana. Trzy i pół roku później wychodzi na prostą - powiedział szef brytyjskiego rządu.

Sytuacja w Wielkiej Brytanii. Cameron komentuje sytuację gospodarczą
(Moritz Hager/World Economic Forum/CC/Flickr)

Ożywienie gospodarki brytyjskiej jest realne, ale kruche - ostrzegł w swym noworocznym orędziu premier David Cameron. Zaapelował też do Szkotów by we wrześniowym referendum głosowali za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie.

_ Jeśli kraj zejdzie z drogi uzdrowienia gospodarki wytyczonej przez rząd, to może ona znaleźć się w równie podupadłym stanie co francuska _ - zaznaczył Cameron nawiązując do realizowanego przez jego rząd programu cięć wydatków, zamrożenia płac i reformy systemu świadczeń socjalnych.

_ Gdy doszliśmy do władzy gospodarka była powalona na kolana. Trzy i pół roku później wychodzi na prostą () Nasz plan się sprawdza i w 2014 roku będziemy się go trzymać _ - zapowiedział.

Aktualna prognoza wzrostu dla brytyjskiej gospodarki wynosi 1,4 proc. w roku 2013 i 2,4 proc. w roku bieżącym, ale deficyt finansów publicznych za rok ubiegły przewidywany jest na 6,8 proc. produktu krajowego brutto i będzie wysoki przez najbliższe co najmniej cztery lata.

Nadal rośnie też brytyjski dług publiczny. Do roku budżetowego 2018-19 ma się zwiększyć do 1 573 mld funtów wobec około 760 mld funtów w 2010 r., co przełoży się na 64 tys. funtów na głowę mieszkańca - wyliczył ostatnio _ Daily Telegraph _.

Pozytywną wiadomością dla brytyjskiej gospodarki jest spadek bezrobocia - przez trzy miesiące do października wyniosło ono 7,4 proc. w porównaniu z 7,6 proc. przez trzy miesiące do września. Na koniec 2014 r. stopa bezrobocia przewidziana jest na 7,1 proc. Bank Anglii zasygnalizował, że jeśli osiągnie poziom 7 proc., może podnieść rekordowo niskie stopy oprocentowania.

Rynek oczekuje, że wynosząca obecnie 0,5 proc. główna stopa procentowa wzrośnie do 2018 roku do 3 proc. Ośrodek badawczy Resolution Foundation ostrzegł ostatnio, że taki scenariusz oznacza, iż 1,12 mln właścicieli nieruchomości, którzy kupili ją na kredyt będzie borykać się z trudnościami w ich spłacaniu.

Przyrost kredytów hipotecznych jest w Wielkiej Brytanii najwyższy od dwóch i pół roku. Ceny nieruchomości rosną w szybkim tempie zwłaszcza w Londynie i południowej Anglii. Niektórzy politycy i ekonomiści sądzą, że rząd powinien wycofać się z planu jego dodatkowego pobudzania poprzez system gwarancji kredytowych dla nabywców domów i mieszkań.

Szef Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego (CBI) John Cridland w świątecznym orędziu stwierdził, że rząd i konsumenci muszą wyciągnąć wnioski z krachu z 2008 roku i nie mogą pobudzać wzrostu długiem. Zwrócił też uwagę, że ożywienie powinno być bardziej zbilansowane obejmując inne sektory gospodarki jak np. eksport, a nie tak jak obecnie głównie zaspokajanie popytu krajowego.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)