Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Szanse na porozumienie Węgier z MFW są niewielkie"

0
Podziel się:

MFW to "zwykły bank", któremu zależy tylko na tym, by rząd Węgier zniósł podatek od banków i w zamian opodatkował własnych obywateli - powiedział premier tego kraju Viktor Orban.

"Szanse na porozumienie Węgier z MFW są niewielkie"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

MFW to _ zwykły bank _, któremu zależy tylko na tym, by rząd Węgier zniósł podatek od banków i w zamian opodatkował własnych obywateli - powiedział premier tego kraju Viktor Orban. Wg niego szanse na porozumienie z MFW są _ niewielkie _.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy to _ kruk, który drugiemu krukowi oka nie wykole _, który dąży do przeniesienia obciążenia fiskalnego z banków na ich węgierskich klientów - powiedział Orban w wywiadzie radiowym.

W czwartek MFW ogłosił wstrzymanie negocjacji z Węgrami w sprawie kredytu wysokości 15-20 mld euro, ponieważ władze w Budapeszcie chciały, by zamiast tego Fundusz udzielił mu elastycznej linii kredytowej.

Elastyczna linia kredytowa obwarowana jest mniejszą liczbą warunków i w mniejszym stopniu ograniczałaby swobodę ruchów rządu Orbana w polityce gospodarczej. Dotychczasowe działania prawicowych władz kraju - m.in. wprowadzenie podatku bankowego - postrzegane są jako nieprzyjazne wobec zagranicznych inwestorów.

MFW przyznaje elastyczną linię kredytową jedynie tym państwom, które uważa za wiarygodnych partnerów. Jednym z takich krajów jest Polska - pisze agencja dpa.

Podatek bankowy, wprowadzony w 2010 roku w ramach pakietu mającego na celu utrzymanie w ryzach deficytu budżetowego, ma według rządu pomóc w ograniczeniu deficytu i przynieść dodatkowe wpływy do budżetu państwa w wys. do 650 mln euro rocznie. MFW i UE wskazywały wielokrotnie, że podatek ten zabiera pieniądze z gospodarki i zbytnio obciąża węgierski sektor bankowy.

Węgry zwróciły się do MFW o pomoc finansową pod koniec 2011 roku, gdy ich rating kredytowy został obniżony do kategorii _ śmieciowej _ i krajowi groziła niewypłacalność.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie chcą pomocy MFW. Protesty w stolicy Kolejna manifestacja w portugalskiej stolicy. Tym razem lizbończycy będą protestować przeciwko działaniom Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który domaga się kolejnych cięć.
Ukrainie grozi katastrofa. Wszystko przez... Władze ukraińskie liczą na wznowienie współpracy z MFW, którą wstrzymano w 2010 roku.
Grecji grożą kolejne cięcia. Jest jeden warunek Jeżeli wprowadzane zmiany systemowe nie przyniosą rezultatów, konieczne będą kolejne cięcia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)