Notowania

praca
09.01.2010 08:54

Szara strefa kwitnie, a budżet traci miliardy

Polacy są europejskimi rekordzistami jeśli chodzi o udział szarej strefy w krajowym PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bowie15/Dreamstime)

Polacy są europejskimi rekordzistami jeśli chodzi o udział szarej strefy w krajowym PKB - wynika z raportu BCC.

Jak pisze _ Gazeta Wyborcza _ okazuje się, aż jedna czwarta naszego PKB to dochody z szarej strefy. Średnia dla całej Unii Europejskiej to tylko 15 procent.

_ - Gdyby tak było również w Polsce, budżet miałby dodatkowe dochody podatkowe przekraczające 20 miliardów złotych _ - uważa autor raportu Mirosław Barszcz, ekspert Business Centre Club i były wiceminister finansów.

Najprostszym sposobem uniknięcia opodatkowania pracy jest po prostu praca na czarno. Ma to zazwyczaj miejsce w branżach, w których ryzyko skutecznej kontroli jest minimalne - w rolnictwie, czy budownictwie.

W przypadku pracowników stałych, pracujących w zakładzie przedsiębiorcy częściej zaniża się wysokości faktycznego wynagrodzenia. Inna wielka grupa oszustw to te związane z ukrywaniem przychodu.

Część przedsiębiorców także wcale się nie rejestruje się i nie ujawnia swojej działalności. Usługi budowlano-remontowe świadczone w prywatnych domach, sprzedaż obwoźna, handel na bazarach, giełdach samochodowych, korepetycje i prywatne nauczanie - to najczęstsze przykłady. A tam, gdzie firmy nie da się ukryć, ukrywane są przychody. Przydaje się między innymi znajomość zwyczajów pracowników organów kontrolnych. Firmy usługowe wiedzą np., że nienabijanie towarów na kasę fiskalną wiąże się z mniejszym ryzykiem... po godz. 17, gdy kontrolerzy nie pracują.

* [ Bezrobocie w eurolandzie najwyższe od 1998 roku ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/bezrobocie;w;eurolandzie;najwyzsze;od;1998;roku,199,0,574663.html )
* [ Eksperci: Nie będzie ostrego wzrostu bezrobocia ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/eksperci;nie;bedzie;ostrego;wzrostu;bezrobocia,225,0,572897.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: praca, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz