Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczepienia dzieci przeciwko polio na Bliskim Wschodzie

0
Podziel się:

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowały o rozpoczęciu szczepienia 23 milionów dzieci przeciwko polio na Bliskim Wschodzie.

Szczepienia dzieci przeciwko polio na Bliskim Wschodzie
(Xinhua/Photoshot/Reporter)

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowały o rozpoczęciu szczepienia 23 milionów dzieci przeciwko polio na Bliskim Wschodzie po wykryciu 17 przypadków tej zakaźnej choroby w Syrii.

Jest to największa akcja przeciwko polio (chorobie Heinego-Medina) przeprowadzona na taką skalę na Bliskim Wschodzie - podkreśliły organizacje w komunikacie.

Szczepieniami objęto dzieci w Syrii, a także w krajach, gdzie przebywa wielu syryjskich uchodźców: Libanie, Jordanii, Iraku, Turcji i Egipcie. Akcja prowadzona jest również na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy.

Kampanię szczepień uruchomiono w odpowiedzi na wykrycie niedawno, po raz pierwszy od 1999 roku, polio u małych Syryjczyków. Łącznie odnotowano 17 przypadków zarażenia: 15 w objętej walkami i kontrolowanej przez rebeliantów wschodniej prowincji Dajr az-Zaur, jeden w Aleppo (Halab) na północnym zachodzie i jeden w Dumie pod Damaszkiem.

- _ Kampania ma objąć w Syrii 2,2 mln dzieci _ - sprecyzowały organizacje, wskazując zarazem że przeciągający się konflikt w tym kraju nie pozwala dotrzeć ze szczepionką do wielu dzieci. - _ Wszystkie syryjskie dzieci powinny być zabezpieczone przed tą chorobą _ - powiedział dr Ala Alwan, dyrektor regionalny WHO. Wezwał wszystkie strony konfliktu do współpracy w tej kwestii.

Wstępne ustalenia wskazują, że wirus ma pakistańskie korzenie, stwierdzono go też m.in. w Kairze, a także na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Pakistan to jeden z trzech krajów na świecie, gdzie polio ma wciąż charakter endemiczny, obok Nigerii i Afganistanu.

Choroba przenosi się zazwyczaj przez kontakt bezpośredni - głównie drogą pokarmową lub w mniejszym stopniu drogą kropelkową; dotyka zwykle dzieci poniżej 5. roku życia. Wirusy polio mogą wywołać uszkodzenie nerwów objawiające się niedowładem lub porażeniem mięśni. W niektórych przypadkach choroba może być śmiertelna.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/197/m263877.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/who;potwierdzilo;polio;u;dzieci;w;syrii,159,0,1410975.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) WHO potwierdziło polio u dzieci w Syrii
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/25/m201241.jpg ) ] (http://tech.money.pl/medycyna/artykul/szczepienie-dzieci-naukowcy-nie-potwierdzili-szkodliwosci,8,0,1332232.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szczepienie dzieci szkodliwe? Naukowcy...
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/140/m85644.jpg ) ] (http://tech.money.pl/medycyna/artykul/87-proc-polakow-w-tym-sezonie-bez-szczepienia-przeciwko-grypie,39,0,1438503.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polacy mówią nie szczepionkom na grypę
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/38/m282662.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/portugalia;walczy;z;kryzysem;i;zaciesnia;wspolprace;gospodarcza;z;bliskim;wschodem,192,0,1436352.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Będą współpracować z Bliskim Wschodem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)