Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczepienia przeciw grypie. Nowe szczepionki już w aptekach

0
Podziel się:

Polacy niechętnie szczepią się przeciwko grypie. Według szacunków NIZP-PZH w ubiegłym sezonie przeciwko grypie zaszczepiło się jedynie 3,75 proc. Polaków.

Szczepienia przeciw grypie. Nowe szczepionki już w aptekach
(shorrocks/iStockphoto)

Szczepionki przeciw grypie na najbliższy sezon grypowy dopuszczono już do obrotu. Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy informuje, że od dziś szczepionki są dostępne w hurtowniach, które rozpoczęły ich dystrybucję do aptek i zakładów opieki zdrowotnej.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH przypomina, że w sezonie 2012/2013 prawie 3 mln Polaków zachorowało na grypę. Liczba tych zakażeń była aż trzykrotnie wyższa niż w poprzednim sezonie grypowym. Wśród zakażonych ponad 1,3 mln stanowiły dzieci w wieku do 14 lat.

Polacy niechętnie jednak szczepią się przeciwko grypie. Według szacunków NIZP-PZH w ubiegłym sezonie przeciwko grypie zaszczepiło się jedynie 3,75 proc. Polaków, najmniej w ostatnich 5 latach. Jeszcze mniej było zaszczepionych dzieci i młodzieży do 14. roku życia - jedynie 2 proc.

_ Wiele osób wciąż traktuje grypę jako chorobę niegroźną, nie zdając sobie sprawy z jej konsekwencji, szczególnie powikłań pogrypowych. Polacy wciąż niechętnie podchodzą do działań profilaktycznych _ - podkreśliła dr Aneta Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP) zaleca szczepienia wszystkim od 6. miesiąca życia, a szczególnie osobom chorym przewlekle oraz z podwyższonym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby lub zgonu z jej powodu.

Szczepionki należy stosować jak tylko pojawią się w aptekach. Najlepiej zrobić to pomiędzy wrześniem a grudniem, choć mogą być one podawane również później, nawet wtedy, gdy w populacji szerzą się już wirusy grypy - podkreślają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy, które namnażają się w komórkach nabłonka dróg oddechowych. Objawy grypy pojawiają się nagle. Do typowych objawów grypy należą: wysoka gorączka, ból gardła, głowy i mięśni, a także dreszcze, jadłowstręt, silne uczucie zmęczenia i rozbicia.

Grypa powoduje znacznie więcej groźnych dla zdrowia i życia powikłań niż inne infekcje układu oddechowego. Najczęściej są to wtórne zakażenia bakteryjne i wirusowe oraz zaostrzenie współistniejących chorób przewlekłych.

Na powikłania pogrypowe najbardziej narażone są małe dzieci, seniorzy, a także osoby cierpiące na przewlekłe choroby układów oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz cukrzycę.

Okres największej aktywności wirusów grypy w naszym klimacie to zima i wiosna.

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH, World Medical Association, Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, 9 towarzystw naukowych, 4 związków pracodawców oraz organizacji zrzeszających samorządy. Akcji patronuje Polska Agencja Prasowa.

_ Nasze działania kierujemy do grup, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na poprawę stanu profilaktyki grypy w Polsce, głównie do pracowników ochrony zdrowia, pracodawców, parlamentarzystów oraz samorządowców. Równocześnie rozpoczynamy kampanię edukacyjną +Grypoodporni - zawsze niezawodni+, skierowaną do opinii publicznej. Zależy nam, żeby Polacy wiedzieli dla kogo grypa jest szczególnie groźna oraz jakie ryzyko niosą powikłania pogrypowe _ - powiedział cytowany w komunikacie prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej Włodzimierz Jezierski.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak się chronić przed grypą i przeziębieniem? Choroba daje poważne powikłania, których konsekwencje mogą zostać do końca życia. Jednym z nich jest zapalenie mięśnia sercowego.
Te leki są od dzisiaj refundowane Pierwsza w tym roku lista leków refundowanych obowiązuje od wtorku. Znalazły się na niej m.in. nowe leki stosowane w terapii choroby Huntingtona oraz ciężkiej postaci łuszczycy.
Promocje wprowadzały w błąd. Ceny były... Blisko124 tys. zł kary nałożył UOKiK na spółkę Apteka Medyczna sp. z o. o. z Warszawy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)