Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szczyt G20. Pobyt Obamy w Petersburgu może zostać skrócony

0
Podziel się

W Waszyngtonie już wcześniej powątpiewano, że rosyjsko-amerykański szczyt może przynieść konkretne rezultaty - informuje rosyjska gazeta Kommiersant.

Szczyt G20. Pobyt Obamy w Petersburgu może zostać skrócony
(The U.S. Army/CC/Flickr)
bErTSWkB

W związku z przyznaniem Edwardowi Snowdenowi tymczasowego azylu w Rosji pobyt prezydenta Baracka Obamy na szczycie G20 w Petersburgu może zostać poważnie skrócony - informuje dziennik _ Kommiersant _, powołując się na źródło w administracji USA.

_ Nikt nie oczekiwał, że Moskwa pójdzie na otwartą konfrontację w przededniu spotkania na najwyższym szczeblu. Nie ma mowy o jakichkolwiek nowych porozumieniach. Administracja zmuszona jest zrewidować program podróży _ - cytuje rosyjska gazeta swojego rozmówcę w Waszyngtonie.

W piątek 2 sierpnia, powołując się na źródła zbliżone do administracji USA, _ Kommiersant _ podał, że Biały Dom jest bliski odwołania szczytu amerykańsko-rosyjskiego w Moskwie. Wizyta Obamy w stolicy Rosji planowana jest na 3-4 września. Z Moskwy amerykański prezydent ma udać się do Petersburga, gdzie 5 i 6 września zorganizowany zostanie szczyt G20, nieformalnego klubu skupiającego 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską.

bErTSWkD

_ Administracja USA wciąż nie poinformowała o odwołaniu rosyjsko-amerykańskiego szczytu _ - przekazuje dziś moskiewski dziennik, dodając, że Biały Dom analizuje, jaki pożytek może przynieść to spotkanie.

_ Kommiersant _ zauważa, że w Waszyngtonie już wcześniej powątpiewano, że rosyjsko-amerykański szczyt może przynieść konkretne rezultaty. _ Prezydenci zajmują przeciwne stanowiska w kluczowych sprawach, w tym w kwestii praw człowieka, Syrii, Iranu i rozbrojenia jądrowego _ - cytuje gazeta byłego pracownika Departamentu Stanu USA, a obecnie wiceprezesa EastWest Institute Davida Firesteina.

_ Kommiersant _ podkreśla, że _ bez względu na to, jakie decyzje zapadną w Białym Domu, stosunkom między Rosją i USA wyrządzono poważną szkodę _. Dziennik zaznacza, że pod znakiem zapytania stoją również planowane na najbliższy piątek rozmowy szefów resortów dyplomacji i obrony dwóch państw w Waszyngtonie.

30-letni Edward Snowden, ukrywający się przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości były współpracownik służb specjalnych USA, otrzymał w Rosji tymczasowy azyl na rok i pierwszego sierpnia oficjalnie przekroczył granicę Federacji Rosyjskiej, opuszczając strefę tranzytową lotniska Szeremietiewo w Moskwie, gdzie przebywał od 23 czerwca.

bErTSWkJ

Przez ponad miesiąc Snowden nie mógł opuścić moskiewskiego portu lotniczego, gdyż władze amerykańskie unieważniły mu paszport. Stany Zjednoczone, które oskarżają byłego analityka Centralnej Agencji Wywiadowczej i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego o ujawnienie tajnych danych dotyczących inwigilacji elektronicznej, zabiegały o wydanie go przez Rosję.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykańska sekretarz odchodzi Janet Napolitano podejmie teraz prace szefowej prestiżowego Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Obama nie wyśle myśliwców po Snowdena Snowden poleciał do Moskwy, przebywa w strefie tranzytowej portu lotniczego Szeremietiewo.
bErTSWle
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)